banner

13 milyona satılık ‘kelepir’ cami

13 milyona satılık 'kelepir' cami

5 gönüllü, Nilüfer Belediyesi’nin cami için ticaret merkezi içinde arsa tedarik etmesiyle kolları sıvadı. Halil Sağol, İsmail Andiç, Saffet Özkan, Fikri Çınar ve Hüseyin Karaaslan, Nilüfer Ticaret Merkezi Cami Yaptırma ve Yaşatma Derneği’ni kurdu. 2009 yılında kurdukları dernek ile para toplayarak inşaata başlayan 5 gönüllü, 7 yılda 2 milyon 500 bin lira toplayarak, toplam 3 bin 500 metre inşaat alanı olan caminin vahşi inşaatını yaptırabildi. Ticaret merkezinde yer alan bin 300 esnafı kapı kapı gezen dernek yöneticileri, camiyi bitirmek için zorunlu parayı toplayamayınca biçare kaldı. 

Gönüllüler, yarım camiyi 13 milyon liraya satılığa çıkardı. Camiyi bitirmek için atölye kuran ve caminin camlarını kendileri üreten dernek, buna karşın inşaatı bitiremeyince, camiye “satılık” tabelasını astı. 

“Kelepir cami” yazasını görebilen en az 100 kişi derneği aradı. Arayan 3 kişiyle satmak için ciddi olarak görüşülüyor. Bölgenin ticaret merkezi olması nedeniyle camiye talip hayli fazla oldu. Dernek yetkilileri, hayırseverlerden takviye gelmesi halinde satılık tabelasını indirip camiyi ibadete başlatmak istediklerini belirtti.

Bu camiyi yaptırmak için 5 birey olarak yola çıktıklarını ifade eden Nilüfer Ticaret Merkezi Cami Yaptırma ve Yaşatma Derneği Başkanı Halil Sağol, “Bu caminin inşaatına 7 yıl önce başladık. Bunun 2 yılı arsa teminiyle geçti. Caminin 7 yılda bodrum katını ibadete açtık, fakat üst katını 5 yılda tamamlayamadık. Bu kadar çaba göstermemize rağmen camiyi bitirmeyi başaramayınca satmaya karar verdik. Satın elde etmek için arayanlara şunu diyoruz: ‘Burada bin 300 tane esnaf var, 13 bin tane çalışan var. Bunlar camiyi yaptıramıyorsa bu ayıp buraya yeter’. Biz bir türlü istediğimiz desteği elde edemedik. Bu zamana dek 2 milyon 500 bin lira topladık. 3 milyon 500 bin liraya daha gereklilik var. Ben bu bölgede bu camiyi kullanacak bin 300 tane esnafa destek için kitapçık dağılım. Bir kişi ‘Ne ihtiyacın var’ diye sormadı. Bizim astığımız satılık levhasını gördüler. Yüzden pozitif arayan var. acilen önemli olarak 3 kişi tip var. Alanın kendi insafına kalmış, cami mi yapar, depo mu yapar orasını bilemiyorum. Camiyi 13 milyona satıyoruz. Caminin 3 bin 500 metre kare inşaat alanı var. Alacaklar gelsin görüşelim” dedi. 

Burak Türker

Haber Etiketleri:
· · · · · ·
Haber Kategorisi:
Gündem

Bu Habere Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir