banner

2018 yılından itibaren araç ruhsatları noterden alınacak

2018 yılından itibaren araç ruhsatları noterden alınacak

Tutar, AA muhabirine yaptığı açıklamada, araç tescili işlemlerinin 2018’den itibaren noterlere geçişine ilişkin veri verdi.

2 Ocak’ta yayımlanan 680 sayılı Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile Güvenlik Genel Müdürlüğü göre yürütülen araç kayıt ve sicil işlemlerinin noterlere devrinin önünün açıldığını anımsatan Tutar, Türkiye Noterler Birliği olarak Emniyet birimleriyle konuya karşın teknik hazırlık yaptıklarını söyledi.

Tutar, noterlerin zaten ikinci el vasıta satmak ve devir işlemlerini gerçekleştirdiklerine göze çarpan ederek, bu işlem sonucu aracın yeni sahibine 30 jurnal geçici tescil belgesi verdiklerini anlattı. Yaptıkları bildirim sonucu kayıt işleminin Emniyet birimlerince yapıldığını ifade eden Miktar, bundan böyle tescil ve sicil işlemlerinin TNB gözetiminde gerçekleştirileceğini bildirdi.

Miktar, bu işlemler için Vasıta Tescil Sistemi (ARTES) kurduklarını dile getirdi.

“RUHSATI BİZ VERECEĞİZ”

Bundan Böyle noterlerin de tescil şubesi gibi çalışacağının altını çizen Miktar, şöyle devam etti:

“Ruhsat olarak adlandırılan aracın sahiplik işlemini 2018’den itibaren biz yapacağız yani ruhsatı artık biz vereceğiz. Ruhsat gönderimi daha önce bir ayı bulurken, uygulamanın noterlere geçmesiyle satmak sözleşmesinin yapıldığı anda verilir ülkü gelecek. Vatandaşın yararına bir kullanım. Bütün araçların sicil kayıtları da noterliklerde tutulacak. Tescil işleminde sadece satış ve atama değil. Araç üzerinde yapılacak motor şasesi yenilemesinden boyatmaya değin her türlü değişim tescile giriyor.”

Tutar, illerde açıklanmış sayıda trafik kayıt şube müdürlüğü varken, her mahallede ve caddede bir noter bulunmasının vatandaşın işini kolaylaştıracağını söyledi.

Vatandaşın istediği notere gitgide artarak araç ruhsatını alabileceğine dikkati çeken Miktar, “Ülkede bin 950’ye yakın noter var. Bütün noterler bu işle görevli olacak yani bin 950 kayıt bürosu hizmet verecek. Noterlerde 7 bine yakın çalışan var. Bu işlemlerin başlamasıyla millet hizmetinde manâlı bir yükü almış olacağız.” diye konuştu.

Tutar, düzenlemeyle takvim 10 milyon vasıta tescil işleminin noterlere geçeceğini aktarırken, bu nedenle Emniyetin meslek yükünün de azalacağına göze çarpan etti.

“ARAÇ BAYİLERİ ARTIK NOTERE GELECEK”

Uygulamanın 2018’den itibaren kademeli olarak devreye girmesini beklediklerini açıklayan Tutar, plaka değişikliği olmayan araçlarda ruhsatın vasıta sahibine hemen verilmeye başlanabileceğini bildirdi.

Tutar, sıfır araçların bayiler kadar yapılan tescilini de artık noterliklerin gerçekleştireceğinin altını çizerek, bayilerin bundan böyle Emniyet yerine noterliklere geleceğini, güvenliğe ilişkin araçların kayıt işlemlerinin ise yine Emniyet birimlerince yürütüleceğini kaydetti.

vasıta ruhsatı araç tescil işlemleri araç ruhsatı noter

Haber Kategorisi:
Gündem

Bu Habere Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir