banner

ABD, Erdoğan’ın korumalarına silah satışını durdurdu!

ABD, Erdoğan'ın korumalarına silah satışını durdurdu!

Associated Press haber ajansı, ismini atamak istemeyen ABD’li bir kongre üyesine dayandırdığı haberinde, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın korumalarına alınacak 1.2 milyon dolarlık silahın satışı için ABD kongresine sunulan teklifin geri çekildiğini bildirdi.

Habere kadar, ABD Dışişleri Bakanlığı tabanca satışı için kongreye sunduğu tasarıyı resmi olarak geri çekti. Tasarı, New Hampshire merkezli silah şirketi Sig Sauer’in ABD hükümetinden silah satışı için onay istemesi üzerine kongreye sunulmuştu. Tasarının geri çekilme talebinin de yeniden şirketten geldiği belirtildi.

Şirketin tabanca satışı için tasdik talebini, Türk tarafının satışın gerçekleşeceği yönündeki beklentisini yitirmesi üstüne geri çektiği açıklama edildi.

öte taraftan Birleşmiş Milletler Genel Kurulu için Amerika Birleşik Devletleri’nde bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan, PBS kanalına verdiği röportajda konuyla ilgili konuştu. Erdoğan gelen bir soru üzerine, “Biz, ABD’den paramızla silah alamazken, bu silahları niçin teröristlere veriyorsunuz?” ifadelerini kullandı.

Haber Kategorisi:
Gündem

Bu Habere Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir