banner

ABD ve Hindistan teröre karşı işbirliği yapacak

ABD ve Hindistan teröre karşı işbirliği yapacak

Mattis, Yeni Delhi ziyareti dahilinde Hindistan Savunma Bakanı Nirmala Sitharaman ile bir araya geldi.

ABD Savunma Bakanı Mattis, iki ülke arasındaki savunma meslek birliğini kuvvetlendirme konularının ele alındığı görüşmenin peşinde düzenlenen müşterek basın açıklamasında, “Teröre barınak sağlanmasına dünyanın hiçbir uygun müsade verilmeyecek. ABD ve Hindistan, bu belayı ortadan uyandırmak için birlikte alıştırma kararı verdi.” dedi.

Mattis, Hindistan’ın Afganistan’da demokrasi ve güvenliğin sağlanmasındaki çabalarını gönül rahatlığıyla karşıladıklarını söyledi.

Kuzey Kore konusuna da değinen Mattis, Pyongyang yönetimiyle sorunları diplomatik yollardan çözmek istediklerini ve Kuzey Kore’nin nükleer silahlardan arındırılması üstüne yoğunlaştıklarını ifade etti.

Sitharaman da iki ülke arasındaki savunma meslek birliğinin son birkaç sene içinde giderek büyüdüğünü vurgulayarak “Dünyanın en büyük demokrasileri olarak, temel değerleri ve çıkarları da paylaşıyoruz.” diye konuştu.

Hindistan’ın, Afganistan’ın altyapısını her tarafta yapı etme faaliyetlerine devam edeceğini söyleyen Sitharaman, ülkeye Hint askeri gönderilmeyeceğini söyledi.

İki bakanın, ABD ve Hindistan’ın deniz güvenliği konularını da ele aldığı kaydedildi.

Mattis’in ziyaretinin, ABD Başkanı Donald Trump yönetiminden bir yetkili göre Hindistan’a düzenlenen ilk kez devlete ait düzeyde ziyaret olduğuna uyarı çekildi.

Mattis, ziyaret sırasında Başbakan Narendra Modi kadar kabul edilecek.

Mattis’in görüşmelerde, iki ülke arasındaki iş birliğinin güçlendirilmesine ve Hindistan’ın, ABD’nin Afganistan’daki çabalarına nasıl katkı sağlayabileceğine ilişkin konular üzerinde duracağı kaydedildi.

abd hindistan Jim Mattis Nirmala Sitharaman

Haber Kategorisi:
Gündem

Bu Habere Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir