banner

ABD’den referandum açıklaması: İptal edin

ABD'den referandum açıklaması: İptal edin

Beyaz Saray Sözcüsü Sarah Sanders, konuyla ilgili yazılmış bir yorumlama yaptı.

Açıklamada, “ABD, Irak Kürt Yöresel Yönetimi’nin ay sonunda bir halk oylaması yapma niyetini desteklememektedir. ABD, IKBY liderlerine, bu referandumun DEAŞ’la uğraş ve kurtarılan bölgelerde istikrarı sağlama çabalarında uyarı dağıtacağını çoğu defa vurgulamıştır.” ifadelerine yer verildi.

“REFERANDUM İPTAL EDİLSİN”

Sanders’ın açıklamasının devamında ise şu ifadeler yer aldı:

“Münakaşacı bölgelerde bu referandumu gerçekleştirmek, açık bir şekilde provokatif ve istikrarsızlaştırıcıdır. Bu sebeple IKBY yönetimine, referandumu iptal etmesi ve Bağdat ile ciddi ve sürdürülebilir bir diyaloğa girmesi çağrısında bulunuyoruz. ABD bu çabayı kolaylaştırıcı rol oynayacaktır.”

“ERTELENSİN” POZİSYONUNDAN “İPTAL EDİLSİN” NOKTASINA

ABD yönetimi, uzunca bir süredir referandumun ertelenmesi talebini dile getirirken, Beyaz Saray’ın öncelikle referandumun iptal edilmesi çağrısında bulunması ise dikkatlerden kaçmadı.

ABD Başkanı Donald Trump’ın DEAŞ’la Uğraş Özel Temsilcisi Brett McGurk, önceki gün Irak’ın Süleymaniye kentinde IKBY yetkilileriyle yaptığı görüşmede, 25 Eylül’de yapılmak istenen referandumun IKBY Meclisi tarafından ertelenmesini istek etmişti.

ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson da ağustos ayında IKBY Başkanı Mesut Barzani’den referandumun ertelenmesini istemiş, bu istek ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Heather Nauert tarafından da çoğu basın brifinginde gündeme getirilmişti.

beyaz saray

Haber Kategorisi:
Gündem

Bu Habere Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir