banner

ABD’nin ‘yeni İran planı’ Trump’ın masasında!

ABD'nin 'yeni İran planı' Trump'ın masasında!

ABD Başkanı Donald Trump’ın ABD’nin İran’a ile Irak ve Suriye’deki Şii militan gruplara daha sert cevaplar vermesini sağlayacak yeni bir strateji üzerinde çalıştığı iddia edildi.

Reuters’ta yer alan habere kadar, strateji Savunma Bakanı Jim Mattis, Dışişleri Bakanı Rex Tillerson ve Ulusal Emniyet Danışmanı H.R. McMaster göre hazırlandı ve Cuma günü yapılan Ulusal Güvenlik Konseyi’nde Başkan Donald Trump’a sunuldu.

Planın, balistik füze programını yoklama altına elde etmek için Tahran yönetimi üstünde zorlama oluşturmayı amaçladığı öne sürüldü.

Reuters’a konuşan üst seviye bir yetkili, “İran’ın özellikle Suriye,Irak ve Yemen’de yürüttüğü teröre takviye, bölgeyi istikrarsızlaştırmak gibi aktivitelere karşı geniş bir taktik olduğunu söyleyebilirim” ifadelerini kullandı.

İran planının siber casusluk ve nükleer üretimi gibi alanları da hedeflediği belirtildi. Milli Güvenlik Konseyi’nde masaya konulan planda, ABD’nin Yemen’deki Husilere, Gazze ve Sina’daki Filistinli gruplara giden İran’ın silahlı gemilerine daha agresif müdahalelerde bulunması seçeneğinin de yer aldığı ifade edildi.

İran’a yönelik yeni ABD stratejisini taşıyan planın Eylül ayının ardına kadar kabul edilip, kamuya açıklanması bekleniyor.

Haber Kategorisi:
Gündem

Bu Habere Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir