banner

Airbus tam 4 milyar dolar karşılığında Cathay Pacific’e 32 adet A321neo sattı

Airbus tam 4 milyar dolar karşılığında Cathay Pacific'e 32 adet A321neo sattı

Gelecek 20 yılda 1.1 trilyon dolar büyüklüğünde uçak pazarına sahip olduğu belirtilmiş Çin’de birincil kazanan Airbus oldu.

Hong Kong merkezli hava yolu şirketi Cathay Pacific’in alan iştiraklerini revizyondan geçirme planları kapsamındaki uçak alım işini Fransız üretici kazandı.

İki firmanın yaptığı açıklamada, Cathay Pacific 32 adet uçağı 4 milyar dolar karşılığında Airbus’tan satın alacak. Anlaşmaya kadar Cathay Pacific, filosuna 32 adet Airbus A321neo model jeti dahil edecek. 

A321neo modeli 240 yolcu kapasitesine sahip ve yakıt verimi yüksek yeni motorları bir uçtan bir uca koltuk başına yüzde 20 yakıt tasarrufu sağlıyor. Airbus, bu iş için Amerikalı Boeing’in 737 MAX 10 modeliyle rekabet halindeydi.

Airbus tarafından yapılan açıklamada, tek koridorlu orta derslik jetlerin Cathay Dragon tarafından işletileceği ve Hong Kong ile birkaç Asya durağı arasında çalışacağı belirtildi. 

Airbus A321neo model uçaklar Hong Kong merkezli Cathay Pacific’in revizyon ve modernizasyon stratejisi dahilinde hâlihazırda kullandığı 15 adet A320s ve 8 adet A321s model uçağın yerini alacak. Filosundaki uçak sayısı da böylelikle 9 artmış olacak ve şirketin yöresel çoğaltma hedeflerinde değerlendirilecek. 

Hong Kong firması, 28’i Çin içerisinde edinmek üzere toplam 56 noktaya uçuyor. 

airbus Cathay Pacific A321neo

Haber Kategorisi:
Gündem

Bu Habere Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir