banner

Almanya’da Ücretsiz Üniversiteler

Yurtdışında eğitim seçenekleri son yıllarda, öğrenciler tarafından sıklıkla tercih edilirken, oldukça revaçta olan bir alternatif. Bu seçeneği değerlendirmek isteyen öğrencilerin, ilk hesap ettikleri sorulardan birisi, yurtdışında eğitim aldığım süre içerisinde, yaşam masraflarım ve üniversite giderlerim için ne kadar ödeme ayırmam gerekiyor? sorusudur. Bu seçeneklerden birisi olan, Almanyada üniversite, ya da yüksek lisans seçeneği, iktisadi açıdan, diğer batı ülkelerinden daha uygundur. Çünkü, Almanyada üniversite öğrenimi için araştırılma yapıldığında, rahatlıkla görülecektir ki, Almanya’da bir öğrencinin eğitim-öğrenim hizmeti alması, bugün bir çok diğer batı ülkesinden daha avantajlı ve ekonomiktir.

Eğer detaylı bir karşılaştırma yapacak olursak, Türkiye’de bile, vakıf üniversiteleri’nin yıllık öğretim harcirahları, ortalama 10.000 dolar civarlarında iken, Almanyadaki üniversiteler açısından, yıllık üniversite öğrenim harcirahı bulunmamaktadır. Bugün İstanbul’da bir üniversitede, öğrenim gören öğrencinin aylık masraflarına bakıldığında kirası, elektriği, suyu, doğalgazı, yiyecek, içecek, ulaşım ve diğer eğitim giderlerinin tamamı eklendiğinde aylık 1500 lirayı rahatlıkla aşmaktadır. Almanya’da üniversite eğitimi alan örencinin aylık masraflarının toplamına bakıldığında ise 450 euro ile 700 euro arası değişen aylık bir harcirah karşımıza çıkmaktadır. Çünkü Almanya’da üniversite öğrenimi gören öğrencilere, üniversiteler tarafından toplu taşıma hizmeti için semester ticket adı verilen dönnemlik sadece 240 Avro karşılığında verilmektedir.  Yani, Almanya’da üniversite sistemine kayıt olan öğrenciler, öğrencilik hayatı boyunca toplu taşıma hizmetlerinden çok makul bir fiyat ile yararlanmaktadırlar.

Ayrıca, Almanyada yüksek lisans eğitimi alan öğrenciler kendileri lisans öğreniminde aldıkları bir mesleğe sahipler ise, bir işte haftalık 20 saat çalışarak da masraflarını rahatlıkla çıkarabilirler. Alternatif olarak istedikleri takdirde, daha az saat çalışma imkanına sahip olunan Part-Time işlerde de saat ücreti 8-12 euro arasında çalışabilirler. Almanyada üniversite okuyan öğrenciler, kafetarya, restaurant, McDonalds, Burger King gibi işyelerinde part-time olarak çalışabilirler. Ayrıca, bilinmelidir ki, yurtdışında her ülkede Part-time çalışma fırsatını yakalamak mümkün değildir.

Eğer Almanyada üniversite okumak isterseniz, tüm Almanya üniversiteleri seçenekleri sizleri bekliyor.

Haber Kategorisi:
Eğitim

Bu Habere Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir