banner

Alzheimer tedavisinde akupunktur umudu

Alzheimer tedavisinde akupunktur umudu

En sık görülen bunama nedeni olan alzheimerın birincil belirtisi, kişinin çevre ile irtibat kurma ve karar verme yeteneğinin azalması. 

Akupunkturist Dr. Buğra Buyrukçu, bu durumunun ilerleyerek devam ettiğini, zamanla kişinin günlük hayat aktivitelerini yerine getiremez ışık halkası geldiğini söyledi. Hastada unutkanlıkla birlikte daha önce yapmadığı davranışların başladığının altını çizen Dr. Buyrukçu, “Son yıllarda medikal tedaviler için çalışmalar çok pozitif yapılsa da istenilen ölçüde başarı yakalanamamıştır. Alzheimer hastalarının; genel durumunun düzeltilmesi, yaşam kalitesinin iyileştirilmesi ve hastalığın ilerleyişinin yavaşlatılması amacı ile geleneksel bütünleyici tıp yöntemleri sık olarak kullanılmaktadır” dedi.

HASTALIĞIN İLERLEMESİNİ DURDURUYOR

Yapılan bir araştırmada Alzheimer hastalarının yüzde 55’inin geleneksel tamamlayıcı tıp uygulamalarından minimum bir tanesini, yüzde 20’sinin ise 3 tanesini denediğini bildiren Dr. Buyrukçu, “Bunların içinde en sık uygulanan akupunkturdur. Yapılan çalışmalarda demans tedavisinde akupunktur çok başarılı olmuştur. Akupunktur, bu hastalarda öğrenme ve hafıza performansını düzeltmektedir. Medikal tedavinin yanı sıra akupunktur uygulaması hastalığın ilerlemesini durdurmakta ve ağır seyretmesini önlemektedir” şeklinde konuştu. Alzheimer hastalarında akupunktur uygulamasına ilişkin ise Dr. Buğra Buyrukçu şunları söyledi: “Alzheimer hastalarında 3 ay her tarafında haftada üç seans olacak şekilde işlem yapılmaktadır. Seanslar 30 dakika sürmekte ve bazı bölgelerde elektro akupunktur uygulaması gerçekleşmektedir. Hastanın 3 aylık gelişim süreçlerine kadar haftada iki ve daha sonra haftada bir olacak şekilde uygulamaya devam edilmektedir. Yine hoş bir akupunktur tekniği olan ‘scalp akupunkturu’ bu hastalarda yapılması gereken önemli bir uygulamadır. Akupunktur tedavisinin hiçbir bağlı etkisi yoktur.”

Alzheimer

Haber Kategorisi:
Gündem

Bu Habere Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir