banner

Ankara’nın göbeğinde sağlık skandalı!

Ankara’nın göbeğinde sağlık skandalı!

Hekim olmayan şahısların uygun olmayan koşullarda tıbbi tatbik yapması olaylarına bir yenisi de Ankara’da eklendi. Kızılay’da kimyager olduğunu gösteren bir kişi, hastane ortamında bilirkişi doktorlar kadar yapılması gereken tedavileri hekim olmamasına rağmen yerine getirmek içinden gelerek hazırlattığı bez afişi, reklam amacıyla alımlılık salonunun önüne astı.

TÜRK DERMATOLOJI DERNEĞİ ŞİKAYETTE BULUNDU

Giderek büyüyen bu tür vakalar hakkında halk sağlığı lehinde sürekli uyarılar yapan Türk Dermatoloji Derneği konuyla ilgili tespit ve şikayet çalışmasında bulundu. Bilirkişi hekimlerin yapması gereken bu cins uygulamaların hekim olmayan kişilerce yapılmasının, keza tıbbi hem de hukuki anlamda suç olduğunu kamuoyuna duyurmak isteyen Türk Cildiye Derneği yetkilileri, Ankara İl Sıhhat Müdürlüğüne şikayet dilekçesi verdi.

“HALK MÜZIĞI SAĞLIĞI AÇISINDAN ÇOK RISKLI”

TDD yetkilileri, “Hekim olmayan şahısların tıbbi bilgileri olmadan yapmaya kalktıkları girişimler sonucunda deride geriye dönmeyecek şekilde lekelenmeler, derin izler, skar dokuları oluşabilmekte ve bunların çoğunun tedavileri de muhtemel olmamaktadır. Bazı durumlarda benlerin üstüne tedavi nedeniyle uygulanan asitli sıvılar cilt kanseri için tehlike belirten bir takım benlerde tehlikeli dönüşümlere yol açabilmekte fakat oluşabilecek tehlike konusunda hiç bir fikri olmayan kişilerce ne eyvah oysa korkusuzca uygulanabilmektedir. Halk sağlığı açısından ciddi riskler içeren böyle mekanların tez kapatılmaları ve sahiplerinin cezalandırılması ulus sağlığı açısından zorunlu görülmektedir” diyerek halk sağılığını doğrudan doğruya tehdit eden bu meslek yerleri için afiyet bakanlığı yetkililerini göreve çağırdı.

ankara

Haber Kategorisi:
Gündem

Bu Habere Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir