banner

Arakanlı Müslümanlar zorda: “Tüm dünya bizi terk etmiş gibi”

Arakanlı Müslümanlar zorda: "Tüm dünya bizi terk etmiş gibi"

Myanmar’ın Arakan eyaletinde 2012’de yaşanan kuvvet olaylarından kaçarak Nepal’e sığınan Arakanlı Müslümanlar, yaşadıkları çaresizliği anlattı.

Arakan’da 25 Ağustos’tan bu yanlamasına devamlı saldırılar, Nepal’de baştan savma kulübelerde yaşamış takriben 500 Arakanlı Müslüman aralarında da endişeye yol açtı.

Arakanlı Müslümanlar, Arakan’da 2012’de Budistler ile Müslümanlar arasında meydana çıkan çatışmalardan kaçtıklarını, birkaç sene Hindistan’da kaldıktan sonra Nepal’e geçerek başkent Katmandu’ya ulaştıklarını anlattı.

Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği’nin (BMMYK) bazılarına mülteci statüsü verdiğini belirten Arakanlı Müslümanlar, iki sene önce BMMYK’nın kendilerine bağladığı 40 dolar aylığı kestiğini ve aylık 38 dolar olan kiralarını ödeyemedikleri için evlerinden çıkmak zorunda kaldıklarını anlattı.

Başkent Katmandu’nun kenar mahallerinde kendi kurdukları baştan savma kulübelerde yaşayan Arakanlı Müslümanlar, çatılardan akıcı sular sebebiyle çamur içinde kalıyor. Arakanlı Müslümanlar, muson mevsiminde heyelan endişesi yaşarken kış mevsiminde de herhangi bir ısınma sisteminin olmadığı kulübelerinde soğukla mücadele ediyor. Hijyenik koşullar ve pak içme suyu olmadığı için de çoğu hastalığa aleyhinde korumasız.

Nepal’deki Arakanlı Müslümanlardan Cafer Alam, 2012’de bu ülkeye geçen Arakanlı Müslümanların yarısının BMMYK’nın verdiği mülteci kartlarını alamadıklarını çünkü durumlarının hala değerlendirilme sürecinde olduğunu kaydetti.

“GİDECEK BİR YERİMİZ DEĞIL, KİMSE BİZİ UMURSAMIYOR”

Eşi ve 4 çocuğuyla düzensiz bir kulübede yaşayan 33 yaşındaki Seyit Hüseyin, önce konuşmaya çekinse de daha sonra yaşadıklarını anlatmaya başlıyor.

“Yardıma muhtacız. Tek başımıza bir şey yapamıyoruz.” diyen Hüseyin, Myanmar yönetiminin, dinlerinden nedeniyle bütün Arakanlı Müslümanları yok etmeye çalıştığını kaydetti.

Hüseyin, “Gidecek bir yerimiz değil, kimse bizi umursamıyor.” diye konuştu.

Birçok işverenin alıştırma izinleri olmadığı için kendilerini Nepallilerden daha düşük ücretlere çalıştırdıklarını gösteren Hüseyin, yine de Nepallilere kendilerine meslek verdikleri için müteşekkir olduklarını söyledi.

“KİMSE ÜLKESİNİ TERK ETMEK İSTEMEZ”

26 yaşındaki Muhammed İdris de bir yıl önce mülteci kimliği için başvurduğunu ancak hala BMMYK’dan bir sonuç alamadığını anlattı.

Arakan’ın Maungdaw kentinde yaşadığı yıllardan kalan bir fotoğrafı gösteren İdris, zengin bir ailede dindar bir Müslüman olarak büyüdüğünü, İslami eğitim veren bir okulda Urduca öğrendiğini, abes zamanlarında da futbol oynadığını ifade etti.

Derhal ise Katmandu’nun kenar mahallelerinde derme çatma bir evde yaşadığını dile getiren İdris, 65 yaşındaki hasta annesi de dahil 6 karakter ailesine nasıl ekmek getireceğini düşündüğünü söyledi.

“Kimse ülkesini terk etmek istemez. Biz, hiçbir hatamız olmadan ülkemizi terk etmeye zorlandık. Ne diyeceğimi bilemiyorum. Bütün dünya bizi terk etmiş gibi hissediyorum.”

ARAKANLI MÜSLÜMANLAR 1970’LERDEN BU YANA ETNIK TEMİZLİĞE MARUZ KALIYOR

Myanmar ordusunun, silahlı militanlarla uğraş gerekçesiyle Arakan’da sivillere düzenlediği saldırılarda 25 Ağustos’tan bu yandan binlerce Müslüman hayatını kaybetti. Bölgeye giriş çıkışlara izin verilmemesi nedeniyle ölen sivil sayısı tamamen saptama edilemiyor.

Son saldırılarda 200’den fazla köy, ordu ve fanatik Budistler tarafından değil edildi.

Myanmar’da 1970’lerden bu yanlamasına sistemli saldırılarla etnik temizliğe maruz kalan takriben 2 milyon Arakanlı Müslüman’ın yüzde 84’ü çevre ülkelere sığındı.

Halihazırda Myanmar’da kalan 300 bin civarındaki Arakanlı Müslüman’ın on binlercesi de Bangladeş’e kaçmaya çalışıyor.

 

Arakan Myanmar Nepal

Haber Kategorisi:
Gündem

Bu Habere Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir