banner

Arpa suyu gibi şok diyetler kilonun matematiğini bozar

Arpa suyu gibi şok diyetler kilonun matematiğini bozar

Kilo vermek sadece bedenen zayıflamak ve tartıda görünen sayısal bir değerin düşmesi çağırmak değildir. Kilo vermenin aşağıda onlarca psikolojik unsurla birlikte düşünülmesi gereken ve vücuda en uygun matematikte değerlendirilmesi gereken bir süreç olduğunu vurgulayan Beslenme ve Perhiz Uzmanı Ulaş Özdemir “Eğer tartıdaki değer sizin sağlığınız ile birlikte düşüyorsa o değerin düşmemesi düşmesinden çok daha iyi olur. Arpa suyu ve ananas suyu gibi şok diyetler metabolizmada çok önemli tahribatlar yaratır” açıklamasında bulundu.

Süratli kilo verme ve bir lahza önce kilolardan kurtulma ricası ile aç kalmanın karoser için afiyet değil yalnızca hasar olduğunun altını çizen Özdemir, “Son model bir arabanız olduğunu düşünün. Arabanıza, standart yakım hızından fazla daha düşük miktarda yakacak koyarsanız yolda kalmanız mecburi olur. Metabolizma da son model araba gibi düşünebilir. Her metabolizmanın bir çalışma hızı vardır. Buna bazal metabolizma hızı adı verilir. Bu sürat hiçbir maddesel aktivite yapmadan sadece organlarınızın yaktığı enerjidir. Mesela bazal metabolizma hızınız 1400 kcal olsun, eğer siz gün içerisinde hızlı kilo devretmek adına 500 kcal ile beslenirseniz tartıda bir düşüş görürsünüz fakat bu layık saf yağ değeri yok, öncelikli olarak su kayıplarıdır. Yani eğer siz bu hızın kalori değeri olarak aşağıda beslenirseniz organlarınız yeterli enerjiyi kendisi için kullanamayacağı için adale kayıpları ile birlikte doku ve organ tahribatları da beraberinde gelir” dedi.

HIZLI KİLO VERME ORGANLARIN HIZINDA YAVAŞLAMAYA SEBEP OLABİLİR

Hızlı kilo vermede yetersiz su içmeye emrindeki olarak su kayıplarının da görülebildiğini gösteren Beslenme ve Diyet Uzmanı Ulaş Özdemir “Bu da düşük enerji ile birlikte bir araya geldiği zaman organlarınızın hızında yavaşlamanın yanı sıra baş ağrısı, konsantrasyon bozukluğu, tırnaklarda kırılma, kadınlarda adet düzeninde bozulma, istikrarsız elektrolit dengesizliği, kalp ritim bozukluğu ve aralıksız uyku hali gibi bağlı etkilere sebep olur” uyarısında bulundu.

ŞOK DİYETLER METABOLİZMADA CIDDI TAHRİBATLAR YARATIR

Gıda ve Diyet Uzmanı Ulaş Özdemir her vücudun kendine tarafından protein, yağ ve karbonhidrat dengesinin olduğunun altını çizerek “Özellikle arpa suyu, goji berry ve ananas suyu gibi şok diyetler yanına yalnızca protein diyetleri ile beslenmek ceset dengesi açısından başta bağırsak sağlığı olmak üzere genel metabolizmada fazla ciddi tahribatlar yaratır. Yalnızca kalori bazlı beslemek yanlış olduğu gibi sadece tek müşteri beslenmek ve çok düşük kalori ile beslemek de gerek metabolizma hızı lüzum organ sağlığı için zararlı. Unutmayın ki en çabuk verdiğiniz kilolar en çabuk aldığınız kilolar olur” biçiminde konuştu.

Haber Kategorisi:
Gündem

Bu Habere Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir