banner

Aşure Günü ne zaman? – 2017 Aşure nasıl yapılır

Aşure Günü ne zaman? - 2017 Aşure nasıl yapılır

Mübarek aylar aralarında yer alan Muharrem ayı içerisinde olan Aşure Günü bekleniyor. Bazı yörelerde tuzlu yapılsa da başlıca tatlı olarak yapılmaktadır. Bir gelenek haline gelen aşure, bereketi anımsatan bir tatlıdır. Aşure günü hangi gün? Aşure günü oruç tutulur mu?  Aşure nasıl yapılır? Ve Aşure tarifi…

AŞURE GÜNÜ NE VAKIT? 2017

Aşure günü, her sene Muharrem ayına eşit gelmektedir. Bu yıl 30 Eylül’e denk gelmektedir. Her yıl Muharrem ayının onuncu gününe denk gelen Aşure günü, 30 Eylül’de başlayıp 1 Ekim Pazar günü akşam bitmektedir. Her yıl gelenek haline gelen Aşure, bu yılda Muharrem ayında evlerde tencereleri kaynatacak. Kutsal ayda oruç ibadetide yapılır.

MUHARREM AYI NE VAKIT- 2017

Muharrem ayı İslam alemi açısından merakla bekleniyor. İslam dininde, bu kutsal ayda müslümanlar oruç tutarlar. Diyanet İşler Bakanlığı’nın internet sitesi üzerinden yaptığı duyuruda 2017 yılında Muharrem ayı 21 Eylül 2017 Perşembe gününde başlayacak. Muharrem ayını diğer aylardan ayrı kılan ise Hicri Yeni Yıl ve Aşure Günü (On Muharrem) olmasıdır. 

EN LEZIZ AŞURE TARİFİ

Malzemeler

2 su bardağı haşlanmış nohut
2 su bardağı haşlanmış kuru fasulye
7 su bardağı toz şeker
1 kg haşlanmış buğday
1 su bardağı pirinç
150 gr kuru dut
150 gr kuru kayısı
150 gr kuru incir
150 gr kuru üzüm
5 adet elma
2 adet portakal
1 adet ayva
10 adet karanfil
2 yemek kaşığı gül suyu

Süslemek için;
Nar
Fındık
Ceviz
File antep fıstığı
Toz tarçın

AŞURE NASIL YAPILIR?

Meyveleri küp küp doğrayın. Ayvaları kaynatın. Kayısıları ıslatın.

Geniş bir tencereye haşlanmış buğday, haşlanmış kuru fasulye, haşlanmış nohutu koyalım üstüne geçecek dek sıcak su koyun ve kaynatın. Pirinci yıkayıp süzün ve tencereye katın. Ayvaları, elmayı, kayısıyı, portakalları , kuru üzümü , gül suyunu(isteğe tabi) ekleyin kaynatmaya devam edin. Kuru dut ve inciri en son ekleyin( kararmasını önlemek için). Bir elmaya karanfilleri batırın ve tencereye atın (karanfilin aşureye kokusunu vermesini istiyoruz) ve 5 dk daha sonra çıkartın. Pişen aşureye en son şekeri koyup ocağın altını kapatın.

Kaselere doldurduğumuz aşureleri nar, fındık, ceviz, file antep fıstığı ve cevizle süsleyerek ikram edebilirsiniz.

Sağlık olsun.

Haber Kategorisi:
Gündem

Bu Habere Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir