banner

ATM tuşlarındaki bakterilere “bazalt taşı”yla çözüm önerisi

ATM tuşlarındaki bakterilere "bazalt taşı"yla çözüm önerisi

Günlük hayatta sıklıkla kullanılan banka ATM cihazlarının tuşları aracılığıyla bakteri yayılımının önlenmesi nedeniyle araştırmacı Afyon Kocatepe Üniversitesi (AKÜ) Tıp Fakültesi Tıbbi Mikrobiyoloji Esas Bilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Recep Keşli, bakteri oluşumuna izin vermediğini tespit ettikleri bazalt taşının ATM’lerin tuşlarında kullanılmasını önerdi.

Keşli, bir akademisyen arkadaşıyla yaptığı çalışmayla ilgili AA muhabirine veri verdi. Jurnal hayatta çoğu birey kadar kullanılan iki taraflı alanlar ve cihazların mikroorganizma içermesi halinde, bunların insandan insana bulaşmasının söz konusu olabileceğini bildiren Keşli, banka ATM’lerinin en sık kullanılan cihazlar arasında olduğuna dikkati çekti. Kağıt paraların da çok fazla bağlantı edilen nesneler aralarında yer aldığını vurgulayan Keşli, “Biz de ‘bunlarda mikroorganizma var mı, ne kadar ve hangi oranda var, ne tür organizmalar bulunuyor’ bunları araştırmayı planladık.” dedi.

ARAŞTIRMADA 400 NOKTADAN KÜLTÜR ALINDI

Keşli, araştırmalarında 400 ayrı noktadan kültür aldıklarını açıklama ederek, sözlerini şöyle sürdürdü:”Afyonkarahisar’daki ATM’lerden, banka çalışanlarından ve kağıt paralardan kültürler aldık. Paralarda yaptığımız araştırmalarda yüzde 70 mikroorganizma üremesi olduğunu tespit ettik. Bu, günlük hayatımızda para ve parayla ilgili kullandığımız araç gereçlerin her üç tanesinden ikisinin doğrusu mikrobiyolojik açıdan benekli olduğu anlamına geliyor. Bu mikroorganizmaların tiplendirilmesini yaptık. Bakterileri, mayaları ürettik. Bunlardan bazılarının atmosferde bulunabilenler olduğunu, bazılarının ise patojen olarak kabul edilebilen, insandan insana enfeksiyon bulaşmasında etkin olan bakteri ve maya cinsleri olduğunu belirledik.”Keşli, araştırmaları sırasında bazalt taşının mikroorganizma içerip içermediği konusu üstünde de durduklarını vurgulayarak, “Bazalt taşından küçük kesitler alıp, bunları hastanemizdeki mikroplardan arındırma ünitesinde steril ışık halkası getirdik. Ardından aldığımız denetleme kültürlerinde hiçbir üreme olmadığını saptama ettik” diye konuştu.

“İKİ ÜRÜNLE İLGİLİ BERAT ALINMASI AŞAMASINDAYIZ”

Bakteri üremeyen taşları bankaya götürerek, insanların doğal ortamda dokunmalarını sağladıklarını anlatan Keşli, sözlerini şöyle sürdürdü:”Binlerce insanın dokunmasını sağladık. Bunlardan her yerde laboratuvarımızda denetleme kültürleri aldık. Sterilize Etme ünitesinden çıktıktan sonraki gibi üstünde hiçbir bakteri ve maya üretemediğini gördük. hemen bazalt taşı kullanılan ATM tuş takımı ve banko yüzeylerinin prototip üretimi üstüne çalışıyoruz. İki ürünle ilgili berat alınması aşamasındayız. Birçok kişinin kullandığı ve yüzde 57 bakteri saptama edilen ATM’lerin tuşlarında bakteri oluşumuna müsade vermeyen bazalt taşı kullanılabilir. Amacımız, bu arada çok önemli hesaplı tartı getiren ve hayatımızı tehdit eden hastane enfeksiyonlarının önlenmesine bir derece katkımız olması.”

“HASTANE ENFEKSİYONLARI ÖNEMLI KAYIPLARA NIÇIN OLUYOR”

Hastane enfeksiyonlarının, hastane kökenli ve dirençli mikroorganizmalardan kaynaklandığına dikkati çeken Keşli, ölüme kadar giden bu tür enfeksiyonların önemli ekonomik maliyete neden olduğunu vurguladı. Keşli, bazalt taşının hastanelerde kullanımının bu tür kayıpların ortadan kaldırılmasına katkı sağlayabileceğine değinerek, şunları kaydetti: “Yüzeyinde bakteriler ve mayaların yerleşmesine müsade vermeyen bazalt taşı, ameliyathane, yoğun bakım üniteleri, klinikler ve polikliniklerin zemin, duvar ve banko kaplamalarında kullanılabilir. Bazalt kullanımı, hastane enfeksiyonlarına niçin olan mikroorganizmaların yüzeylerine yerleşerek kolonize olmalarını engelleyebilir, ortamdan ortama ve ortamdan hastalara yayılmasının önlenmesine katkıda bulunabilir. Bu ürün ve us keza insan hayatına hizmet edecek keza de çare giderlerinin azalması ile ülkemize idareli açıdan pozitif katkıda bulunacaktır.”

Haber Kategorisi:
Gündem

Bu Habere Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir