banner

Bakan Soylu: Terör örgütü PKK’nın lider kadroları sorgulanabilir hale geldi

Bakan Soylu: Terör örgütü PKK'nın lider kadroları sorgulanabilir hale geldi

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Anadolu Ajansı Editör Masası’nda gündeme ilişkin soruları yanıtladı. Terörle mücadeleye ilişkin önemli açıklamalarda yer alan Aristokrat, “Bölücü terör örgütü PKK’ya katılımda son 30 yılın en düşük seviyesindeyiz. Bu, terör örgütünü önemli bir şekilde demoralize ediyor” dedi. Bakan Asilzade, terör örgütünün lider kadrolarının sorgulanabilir hale geldiğini belirterek, “Bazen biz telsiz konuşmalarında duyuyoruz, ‘Kolaysa gel sen yap’ diye” açıklamasında bulundu. 

Soylu’nun açıklamalarından satır başları;

Terör örgütünün hareket etme kabiliyetini ortadan kaldırdık. Şehirde bilhassa terörü finanse eden unsurların tamamına karşın aralıksız bir operasyonumuz var. Buna belediyeler diyebilirsiniz. Güya sivil toplum örgütleri diyebilirsiniz. Bütün bunlara yönelik bütün adımlar an be an gelişerek atılmaktadır. İHA ve SİHA da bunun hava denetimi olarak gelmiştir. Türkiye’nin son yıllarda övünebileceği en önemli icraatlardan biri olmuştur. Bunların kullanımı da, hava kaldırdınız, teröristi gördükten sonradan imha ettiniz, böyle bir şey söz konusu yok. 8-10 aşamadan geçiyor, birkaç karar vericinin mekanizması ile beraber ortaya konuluyor. Koordinasyon, harmoni ve otorite ilişkisi. Bu özellikle terörle mücadelede bizi ciddi bir noktaya getirdi. 

“TERÖR ÖRGÜTÜ PKK’YA KATILIMDA SON 30 YILIN MINIMUM SEVİYESİNDEYİZ”

Bölücü terör örgütü PKK’ya katılımda son 30 yılın minimum seviyesindeyiz. Bu, terör örgütünü önemli bir şekilde demoralize ediyor.

“CEZAEVİNDE FARKLI BİR DÜNYA İÇERİSİNDELER”

FETÖ’nün hareket etme kabiliyetini kayda değer ölçüde bitirdik, Türkiye içerisinde söylüyorum. Ama gerek kendilerine karşın buraya hala bağlılıklarını iddia edenler, cezaevinde bambaşka bir dünya içerisindeler. Onlara her 15 günde, her bir ayda, her bir buçuk ayda bir eski günlere gelebilecekleri ümidini vermeye çalışıyorlar yani gerçeklikten kopuklar.

(FETÖ’nün dünya genelindeki yapılanmasına yönelik operasyonlar) Türkiye gerçekte yuvarlağın en ortasındaki ülkeydi. Biz buraya önemli bir atak yapınca diğer tesir alanlarında da bir sarsılma yaşadılar. Biz aslında momentumlarını bozduk. Yalnızca Türkiye’ye ait bir süreç değildi. Biz tam merkezindeydik.

Terör örgütü PKK’nın da telsiz konuşmalarında üstteki düzeylerin kendi içerisinde yapmış olduğu değerlendirmeler hariç, aşağı bu terör örgütünün mensuplarını iyice yetkisiz bilgilerle beraber sahaya sürüyorlar ve sahada da kahraman evlatlarımız bunun gereğini yerine getiriyor. 

“TERÖR ÖRGÜTÜ ÇILDIRIYOR ‘BİZİ NASIL GÖRÜYORLAR’ DİYE”

Bizi yukarıdan nasıl görüyorlar diye terör örgütü çıldırıyor. Travmadan kurtulabilmek muhtemel yok. Biz sadece İHA kullanmıyoruz. Helikopterlerimizi var, ATAK’larımız var, F-16’larımız var. Buradaki en manâlı meselelerden bir her birine biz İHA ve SİHA’larla yaptığımız operasyonlarda tek şehit vermedik. Operasyonların maliyeti de düşük. Türkiye’ye fazla önemli bir menfaat kazandıran bir işlem. 

“LİDER KADROLARI SORGULANABİLİR AYLA GELDİ”

Lider kadroları sorgulanabilir ışık halkası geldi. Ara Sıra biz telsiz konuşmalarında duyuyoruz, “Kolaysa gel sen yap” diye. 

Terör örgütü orada kendi tabanını kaybedeceğini düşündüğü için hala bizim kaymakamlarımızı kasıt alıyor. Bu arkadaşlarımız orada kahramanca bir meslek yapıyorlar. Şunu da söylemem lazım, kim memnun belediyelerin bu hizmetlerinden? Esnaf. Alışveriş oluyor. Belediyeler borçlarını ödeyemiyorlardı, esnafa 590 milyon borç ödendi bu alandaki kayyum belediyelerde şu ana değin.

(PKK’nın sivillere yönelik saldırıları) 2017 yılının başından itibaren 40 sivil hayatını kaybetti. Bunlar emekçi, elektrik teknisyeni, hoca…

OKUL SERVİSİ GÜVENLİĞİ

3 bakanlık bir mevzuat taslağı hazırladık. 

(Sağlık Bakanlığına atanan personelin güvenlik soruşturmaları) Bugün arkadaşlarımız güvenlik soruşturmalarını Sağlık Bakanlığı’na iletiyorlar. İşin istihbarat boyutu var. Çok zor bir dönemden geçtik. Birazcık anlamalarını rica ediyoruz. Her Tarafta devletin içerisine fesat tohumları ekmelerine müsaade etmemeliyiz. Ben sorumluluğu alamam, kimse kusura bakmasın. Geleceğe ait bir yükümlülük üzerime alamam. Arkadaşlarımıza bu konuda ‘fazla önemli ve özenli olun’ diyorum. Bu emniyet soruşturmaları yapılıyor. Bu telaşı anlıyorum. Böyle bir aylık, bir buçuk aylık, iki aylık bir süreçler oluşuyor. Ara Sıra o kadar da olmuyor. Çok gelince, 12 bin 500 gibi, böyle bir süreç oluyor lakin biz burada dikkatli olmak zorundayız. Temmuz’un 20’si gibi bize iletildi. Biz de iki aylık bir süreç içerisinde 12 bin 500’ü tamamladık. Dün Sağlık Durumu Bakanımız da beni aradı ‘Ne zaman göndereceksiniz?’ diye. Onların da fazla doğal olarak çalışan personele ihtiyacı var. Hizmetlerin de aksamaması lüzumlu. Biz de haklıyız. En kısa süre içerisinde bunu halletmeye çalışacağız. Yarından itibaren gerekli prosedürler başlar düşüncesindeyiz.

YENİ KİMLİK KARTI AÇIKLAMASI

Şu asıl dek 11 milyon 238 bin yeni kimlik kartı verildi. Takriben 20 tanesinde hata çıktı, o da kişisel kusur. Girişten kaynaklanan hatalar söz konusu. 11 milyonda 20, bir kusur sayılmayabilir. Keşke hiç olmasa tabii. Yeni kimlik kartları birincil ilk olarak 2-2,5 ayda gidiyordu. Hemen artık 5 fazla 2 güne indirdik. Beş gün büyük kasaba içleri, merkezde iki günde, kırsal ve köylerde toplam 6-7 gün içinde başvuru ettikten sonra verilebiliyor. Ehliyetlerde, pasaportlarda da inşallah aynı anlayış gelecek. Ne süre başlar? Biz 2018’in Mart’ı gibi diyoruz. giderken trafik tescilleri de noterlere vereceğiz. Yapabilirsek daha önce yapacağız lakin tüm hazırlıklarımızı 2018’in Mart’ı için yapmıştık ama öne çekebilirsek bir şekilde çekmeye çalışıyoruz.

süleyman soylu içişleri bakanı

Haber Kategorisi:
Gündem

Bu Habere Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir