banner

Başbakan Yardımcısı Şimşek: Bu büyümenin kapsayıcı olması temel önceliğimizdir

Başbakan Yardımcısı Şimşek: Bu büyümenin kapsayıcı olması temel önceliğimizdir

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, 2017 Yılı İkinci Çeyrek GSYH Büyümesine ilişkin yazılmış bir değerlendirmede bulundu. Şimşek, değerlendirmesinde “Sağlanan zinde artış olumlu ancak tek başına tatmin edici değildir. Bu büyümenin kapsayıcı olması esas önceliğimizdir. İstihdamı arttırmaya yönelik aldığımız tedbirler ve idareli büyümedeki ivmelenme sonucunda, 2017 yılı ikinci çeyreğinde bir önceki yılsonuna göre yaklaşık 600 bin kişiye ek istihdam sağladık. Böylece 2017 yılı başından itibaren işsizlik oranında kademeli düşüş gerçekleşti” ifadelerini kullandı.

Şimşek’in açıklamasında şu ifadeler yer aldı. “2017 yılı ikinci çeyreğinde ekonomimiz bir önceki yılın benzer dönemine kadar yüzde 5,1 büyüdü. Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış GSYH büyümesi bir önceki çeyreğe kadar yüzde 2,1 oranında gerçekleşti. Böylece yılın birincil yarısında yükselme hızı takvim yüzde 5,1’e ulaştı.

İç ve dış talebin büyümeye fazla katkı maddesi sağlamasıyla dengelenmiş çoğaltma ikinci çeyrekte de devam etti. Yurtiçi istek büyümeye 3,2 yüzde puan katkı sağlarken; net dış istek 1,8 yüzde puan katkı maddesi sağladı . Manâlı pazarlarımızdan Avrupa ile emtia ihracatçısı ülkelerin kuvvetli talebi ve turizm gelirlerimizdeki çoğalma sonucunda mal ve hizmet ihracatımız ikinci çeyrekte takvim yüzde 10,5 büyüdü.

16 Nisan referandumundan sonra belirsizliklerin azalması ile parasal piyasalarda bariz bir fazla cereyan görüldü. bununla birlikte keza hakiki kesim güveni keza de alıcı güveni toparlandı. Kaynaklarını ve etkinliğini artırdığımız Define destekli Kredi Garanti Fonu kefalet sistemi ikinci çeyrekten itibaren ticari krediler kanalıyla hesaplı büyümeyi destekliyor. 2017 yılı üçüncü çeyreğine ilişkin öncü göstergeler de güçlü hesaplı büyümenin ivme kazanarak devam ettiğini göstermekte.
Sağlanan kuvvetli yükselme olumlu oysa kimsesiz tatmin edici değildir. Bu büyümenin kapsayıcı olması temel önceliğimizdir. İstihdamı arttırmaya karşın aldığımız tedbirler ve idareli büyümedeki ivmelenme sonucunda, 2017 yılı ikinci çeyreğinde bir önceki yılsonuna kadar yaklaşık 600 bin kişiye ek istihdam sağladık. Böylece 2017 yılı başından itibaren işsizlik oranında kademeli düşüş gerçekleşti.

Türkiye son 15 yılda yaşanan bütün olumsuzluklara karşın sağlam ekonomik temelleri doğruca ortalama yüzde 5,7 oranında enerjik bir çoğalma performansı sergiledi. Önümüzdeki dönemde bu performansı daha da artmak ve ekonomimizin yapı dönüşümünü hız yapmak için detaylı reform gündemimizi kararlılıkla hayata geçireceğiz. Siyasi belirsizliklerin ortadan kalktığı bu dönemde yapısal reformların sağlayacağı katkı ile yüksek kazanç seviyesine ulaşmayı hedefliyoruz.”

“2017’DE OVP HEDEFİMİZİN ÜZERINDE BÜYÜYECEĞİMİZİ TAHMIN EDİYORUZ”

Maliye Bakanı Naci Ağbal, bu yılın ikinci çeyreğinde bayram nedeniyle oluşan iş günü kaybına rağmen ekonominin birincil çeyrekte elde edilen yüksek artış oranını devam ettirdiğini belirtti.

Ağbal, yazılı açıklamasında, 2017 yılı 2. çeyrek büyüme rakamlarını değerlendirdi.

Bu yılın ikinci çeyreğinde Türkiye ekonomisinin yüzde 5,1 ile yüksek oranda büyüdüğü gösteren Ağbal, 2. çeyrekte bayram sebebiyle oluşan çalışma günü kaybına karşın ekonominin ilk çeyrekte elde edilen yüksek artış oranını devam ettirdiğini bildirdi.

Hükümet olarak uygulamaya koydukları teşvikler ve desteklerin ne kadar yerinde olduğunun, yılın ilk yarısında elde edilen yüksek artma oranında kendisini gösterdiğini vurgulayan Ağbal, şöyle devam etti:

“İç talep, kredi genişlemesi ve vergi indirimlerinin yanı sıra ekonomide beklentilerin iyileşmesi ve öngörülebilirliğin artması idareli büyümenin sürükleyicisi olmuştur.

Yatırımlar da halk oylaması sonrası pekişen siyasi ve ekonomik istikrara ilave olarak yatırım ortamını iyileştirmek, yatırımları özendirme etmeye yönelik attığımız adımlarla yüzde 9,5 artış kaydetmiştir.”

Ağbal, açıklanan verilerin çoğaltma kompozisyonunun da sağlıklı olduğunu ortaya koyduğuna işaret ederek, büyüyen küresel ticaret hacmi, ticaret ortaklarının talebindeki iyileşme ve turizmdeki toparlanmayla bu yılın ikinci çeyreğinde dış talebin büyümeye yüzde 1,7 puan pozitif katkı maddesi sağladığını kaydetti.

Ekonomiye ilişkin öncü göstergelerin, yılın geri kalanında da büyümenin enerjik devam edeceği yönünde olduğunu aktaran Ağbal, şu ifadeleri kullandı:

“Özellikle üçüncü çeyrekte turizmdeki toparlanma, ihracattaki olumlu seyirle baz etkisi idareli büyümeyi ivmelendirecektir.
Bu göstergeler ışığında 2017 yılında Orta Vadeli Program hedefimizin de üzerinde büyüyeceğimizi varsayim ediyoruz.
Ara vermeden şipşak uygulamaya devam edeceğimiz reformlar, aldığımız tedbirler, pekişen güven ve dış konjonktürde meydana gelecek olumlu gelişmeler ekonomideki canlanmayı desteklemeye devam edecektir.”

 

mehmet şimşek naci ağbal İkinci çeyrek çoğalma rakamları büyüme rakamları 2017

Haber Kategorisi:
Gündem

Bu Habere Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir