banner

Başbakan Yıldırım’dan Musul ve Kerkük açıklaması

Başbakan Yıldırım'dan Musul ve Kerkük açıklaması

Başbakan Binali Yıldırım, TRT World Forum açılış oturumunda konuştu. Başbakan Şimşek, Musul ve Kerkük için, “demografik yapının, bölgenin tarihi derinliğine uygun şekilde eski haline döndürülmesi konusunda da merkezi Irak yönetiminin gerekli hassasiyeti göstermesini bekliyoruz” dedi. 

Yıldırım, “Türkiye’nin ekseni kaymıyor. Türkiye yerinde. kıpır kıpır diğer ülkeler var. Türkiye keza batılı hem doğulu. Türkiye’yi bir sınıflamaya alt tutmak büyük bir cehalettir.” diye konuştu. 

Şimşek’ın konuşmasından satır başları:

Türkiye’nin misyonu, hakikate hizmet, mazlumların sesi, aklı ve vicdanı olmaktır. TRT World’ün bunu küresel anlamda en iyi şekilde yaptığına şahit oluyoruz. Tarihiyle medeniyet mirasıyla geniş coğrafyaya yayılan kardeşlik bağlarıyla kıtaları birbiriyle birleştiren Türkiye, dünyanın vicdanı olarak hareket ediyor, etmeye de devam edecek.

TRT World, doğru habercilik yapılarak kişileri gerçeklerden bildirmek, sesini duyuramayanların sesi elde etmek üzere kuruldu. Bir anlamda mevcut medya anlayışına itiraz olarak TRT World doğmuş oldu. Habercilikte büyük haksızlıklara maruz kalmış bir ülkenin ve bir siyasi hareketin mensubu olarak tanımlamak isterim fakat habercilikte gerçeği ve yalnızca gerçeği tahsis etmek yeterlidir.

(Somali’deki bombalı hamle) Bu vahşi terör saldırısında hayatını kaybeden tüm kardeşlerimize Allah’tan rahmet diliyorum. Bu hain terör hadisesini güçlü olarak lanetliyorum.

Avrupa’da göçmen ve tanıdık olmayan düşmanlığı akımının son yıllarda siyasi alanı da neredeyse tesir altına aldığını görüyoruz. Bu bizim esasen bir süreden beri gündeme getirdiğimiz endişeleri de onay ediyor. Bu gelişmeleri dikkate alarak Türkiye, kapsayıcı ve kucaklayıcı politika anlayışını sürdürmeye devam ediyor. Her ne kadar Suriye’nin derdiyle dertleniyorsak Arakan’ın derdini de dikkatsizlik etmiyoruz. Filistin’in yardımına ne derece koşuyorsak Somali’nin yardımına da koşuyoruz.

İDLİB OPERASYONU

Barışın tesisi için Rusya, İran ve Türkiye olarak Astana sürecini başlatmış bulunuyoruz. Girişimlerimizi BM şemsiyesinde Cenevre sürecine de taşımış bulunmaktayız. Son olarak İdlib’in güvenliğinin sağlanması, çatışmaların sonlandırılması için biz, Rusya ve İran’dan oluşan güvenlik çemberi oluşturma çabalarına başladık.

KUZEY IRAK REFERANDUMU

Türkiye, Irak’ın toprak bütünlüğünün muhafazasına büyük yük vermektedir. Yasal olmayan bir halk oylaması gerçekleşmiştir. Bu konuda bizim de atabileceğimiz adımlar mevcuttur. Bunları da birer birer hayata geçiriyoruz. Hava sahamızı kapattık, sınır kapılarının merkezi yönetime devredilmesi sürecini başlattık. 

“MERKEZİ IRAK YÖNETİMİNİN NÜFUS ISTATISTIKLERINE GÖRE YAPI KONUSUNDA HASSASİYET GÖSTERMESİ GEREKİR”

Merkezi hükümet göre geri alınan bölgelerde mesela DEAŞ’tan alınan Musul ve peşmergeden alınan Kerkük’te, Kuzey Irak Bölgesel Yönetimi’nin baskıyla, kuvvetle, oldu bittiyle değiştirdiği nüfus istatistiklerine göre yapının, bölgenin tarihi derinliğine uygun bir şekilde eski haline döndürülmesi konusunda da merkezi Irak yönetiminin zorunlu hassasiyeti göstermesini bekliyoruz.

Terör insanlığın baş belasıdır. Terör lanetlenmelidir, üzerine güçlü olarak gidilmelidir. Fırat Kalkanı ile Suriyeli kardeşlerimizin dönüp yerleşmesini sağladık. Fırat Kalkanı Harekatı ile 3600 üzerinde DEAŞ terör örgütü mensubunu etkisiz hale getirdik. Hiçbir ülke Türkiye’nin gösterdiği başarıyı tek başına gösterememektedir. 4500 DEAŞ terör örgütü elemanını tutukladık. 50 binden fazla yabancı savaşçının ülkemiz üzerinden bölgeye geçmesine engel olduk. 

Terörle uğraş konusunda dost ve müttefik ülkelerden beklentimiz açık yüreklilik. Biz Avrupa’ya yönelen sığınmacı akınının önüne geçmek için her türlü önlemi alıyoruz. Bütün bu yaptığımız fedakarlıklar uluslararası camia tarafından zorunlu hassasiyeti görmüyor. 

Türkiye’nin ekseni kaymıyor. Türkiye uygun. yerinde duramayan diğer ülkeler var. Türkiye hem batılı hem doğulu. Türkiye’yi bir sınıflamaya ast tutmak büyük bir cehalettir. 

binali şimşek

Haber Kategorisi:
Gündem

Bu Habere Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir