banner

Başkanlık ofisleri kuruluyor

Başkanlık ofisleri kuruluyor

2019’daki seçimlerden daha sonra geçilecek Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ne hazırlık nedeniyle başlayan armoni çalışmaları, dört koldan sürüyor. Bu çalışmaların en kayda değer bölümünü ‘devlet yapısındaki değişiklikler’ oluşturacak.

İKİ BAKIŞ TARTIŞILDI

Beştepe’de yürütülen çalışmalarda, bu konuda iki bakiş ortaya atıldı. “Mevcut sistemde olduğu gibi Başbakanlık’ın bütün devir ve yetkileri Cumhurbaşkanlığı’na taşınsın” veya “Başkanlık sistemiyle yönetilen ülkelerde olduğu gibi adamakıllı yeni bir inşa kurulsun” görüşlerinden ikincisinin daha çok tercih edildiği belirtiliyor.
Bu nedenle başkanlık sistemiyle yönetilen ülkelerin devlet yapılanması incelemeye alındı. Buna tarafından başkanlığa ast kurulan ‘ofislerin’ benzerleri oluşturulacak. “Tarım ofisi, ekonomi ofisi, çevre ofisi” gibi bakanlıkların ödev alanlarına tarafından yapılar kurulacak. Bu ofislerden çıkan karar ve öneriler, hükümetin öncelikleri olacak.

KURUMLARIN DURUMU

Bazı bakanlıkların birleştirilmesi ya da ayrılması da bu çalışmanın konusu olacak. Başbakanlık’a ve başbakan yardımcılarına yan olan 22 kuruluşun bir kısmı Cumhurbaşkanlığı’na, diğerleri ilgili bakanlıklara bağlanacak. Başbakanlık Denetim Kurulu’nun Cumhurbaşkanlığı Devlet Kontrol Kurulu’yla birleştirileceği, Terörle Mücadele Yüksek Kurulu ile Ulus Düzeni ve Güvenliği Müsteşarlığı’nın Cumhurbaşkanlığı’na bağlanacağı ifade ediliyor.

KARARNAME YETKİSİ

Devletin baştan yapılanmasını taşıyan bu armoni paketinin bu dönemde, diğer ahenk pakatleriyle birlikte TBMM’ye gönderilmesi bekleniyor. Fakat son Anayasa değişikliğinde alınan yetkiyle bu çalışmaların kayda değer bölümü, istenirse 2019’dan sonra Cumhurbaşkanı kararnamesiyle de yapılabilecek.

Haber Kategorisi:
Gündem

Bu Habere Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir