banner

Belçika’da askerler 2020’ye kadar sokakta devriye gezecek

Belçika'da askerler 2020'ye kadar sokakta devriye gezecek

Kara Kuvvetleri Komutanı Tümgeneral Marc Thys, basına yaptığı açıklamada, askerlerin emniyet amacıyla sokaklarda devriye gezmesini öngören “Operasyon Anavatan”ın süresinin 2020’ye dek uzatılacağını belirtti.

Askerlerin sokaklarda karşılaşabilecekleri durumlara kadar eğitim ve tatbikat programlarının gözden geçirildiğini kaydeden Thys, karşılaştıkları en büyük sorunun kesintisiz 6 aylık süreler için sokakta görevlendirilen askerlerdeki moral bozukluğu olduğunu söyledi.

Bu sürenin azaltılması yönünde araştırmalar yürüttüklerini belirten Thys, “Tüm misyonları yapmak için tedbirli ve eğitimli olmalıyız.” dedi.

Askerlerin stratejik öneme sahip binalara öncelik vermesi gerektiğini ifade eden Thys, bu binaların etrafında askerlerin hareketli olmasının yük taşıdığını vurguladı.

Brüksel’deki terör saldırıları sonrasında alınan tedbirler çerçevesinde askerler, şehrin kayda değer noktalarında nöbet tutmaya ve devriye gezmeye başlamıştı. Sene içinde devriye gezen askerlerin terör saldırısı hazırlığında olan bir takım kişileri etkisiz ülkü getirdiği bildirilmişti.

Brüksel’de bir metro istasyonu ve havalimanında 22 Mart 2016’da düzenlenen saldırılarda 32 kişi ölmüş, 270 birey yaralanmıştı. Saldırının sorumluluğunu terör örgütü DEAŞ üstlenmişti.

Haber Kategorisi:
Gündem

Bu Habere Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir