banner

BM Gıda Hakkı Özel Raportörü Elver: Açlığı silah olarak kullanmak savaş suçudur

BM Gıda Hakkı Özel Raportörü Elver: Açlığı silah olarak kullanmak savaş suçudur

Birleşik Milletler (BM) Yiyecek Hakkı Özel Raportörü Hilal Elver, savaş bölgelerinde açlık ve hastalıkların çatışmalardan daha fazla ölüme neden olduğunu belirterek, “Yiyecek, gıda yardımı ve yiyecek üretimini kasıtlı alıkoymak savaş suçudur.” dedi.

Elver, BM Genel Merkezi’nde düzenlediği basın toplantısında BM Genel Kurulu’na sunduğu yıllık raporuna ilişkin data verdi.

AA’nın haberine kadar; dünyanın bu sene BM tarihinde en büyük insani felaketle karşısında karşıya olduğunu bildiren Elver, Yemen, Somali, Güney Sudan, Nijerya ve Suriye’de 20 milyon insanın kıtlık ile aleyhinde karşıya olduğunu açıklama etti.

“AÇLIK SAVAŞ SİLAHI OLARAK KULLANILMAMALI”

Dünya genelinde ise 815 milyon kişinin eksik beslendiğine ve birçok ülkenin hukuki sorumluluklarını yerine getirmediğine dikkati çeken Enver, “Savaş bölgelerinde açlık ve hastalıklar, çatışmalardan daha pozitif ölüme neden oluyor. Yiyecek, yiyecek yardımı ve yiyecek üretimini bile bile alıkoymak savaş suçudur.” dedi.

Beslenmenin tüm ahali için kayıtsız şartsız bir insan hakkı olduğunu belirten Elver, açlığın savaş silahı olarak kullanılmaması, kullananların ise Milletlerarası Ceza Mahkemesi’ne gönderilmesi çağrısı yaptı.

Arakan’da yaşanan insani krize de dikkati çeken Elver, açlık tehdidinin ciddi boyutlara ulaştığını ve milletlerarası toplum bir lahza önce harekete geçmezse durumun daha da kötüleşeceği uyarısında bulundu.

Elver, Myanmar hükümetine ise BM’nin bağımzsız araştırma komisyonunun Arakan’a erişimine izin vermesi çağrısı yaptı.

birleşmiş miletler

Haber Kategorisi:
Gündem

Bu Habere Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir