banner

BM: Robotlar savaş ve işsizlikle dünyayı karıştırabilir

BM: Robotlar savaş ve işsizlikle dünyayı karıştırabilir

İngiltere’de yayınlanan Guardian gazetesinin haberine göre, Yapay Zeka ve Robotlar adıyla kurulan bu merkezde, otonom robotlar konusundaki teknolojik ilerlemelerden kitlesel işsizliğe, olası riskler araştırılacak.

Hollanda gazetesi de Telegraaf’a konuşan BM Suç ve Hak Araştırma Enstitüsü’nden taktik danışmanı Irakli Beridze, “toplumlar gelişmelere şipşak adapte olmazsa, bunun istikrarsızlık yaratabileceğini” söyledi.

Suni akıl bazıları için insanlığın kurtuluş yolu, kimilerine göreyse insan ırkının sonuna giden yolun başlangıcı.

‘OTONOM SİLAHLANMA YARIŞI’

Kısa vakit önce dünyanın önde gelen 100 robot uzmanı, BM’ye yazdıkları mektupta şu uyarıyı yapıyordu: “Pandora’nın kutusu açıldıktan sonra kapatması kuvvet olur”

Tesla’nın kurucusu Elon Musk ve Google’ın satın aldığı yapay zeka şirketi DeepMind’ın kurucusu Mustafa Süleyman’ın da arasında olduğu imzacılar, öldürme yeteneği olan robotların geliştirilmesinin ve kullanılmasının yasaklanmasını talep ederek, bu robotların yeni bir silahlanma yarışı çıkarabileceğini söylüyordu.

KİTLELER İŞSİZ Mİ KALACAK?

Suni zekanın insanlığı 3. Dünya Savaşı’na değin götürebileceği tartışılan bu günlerde, istihdam konusunda da teknolojinin bir nimet yok tehdit olabileceği endişesi artıyor.

BM kadar kurulan bu merkez de, robotların farklı meslek türlerinin ve çalışanların yerini alması ihtimalini masaya yatıracak.
BM Kabahat ve Hak Araştırma Enstitüsü’nden Beridze, örgütün sürdürülebilir yeniden yapılanma hedefleri doğrultusunda fiziki projeler hedeflediklerini, “sohbet kulübünden” ibaret olmayacaklarını belirtti. Merkezde sivil toplum kuruluşları, hükümetler, zihin kuruluşları ve iş dünyasından isimlerden destek alınacak.

‘VAROLUŞSAL TEHLİKE’

Dünya Hesaplı Forumu’na göre, önümüzdeki yıllarda işgücü piyasasında 7.1 milyon meslek tarihe gömülebilir. PwC araştırma şirketinin raporunda da, yapay zekanın İngiltere’deki işlerin yüzde 30’unu ortadan kaldırabileceği belirtiliyor.
Nitekim Almanya’nın en büyük bankası Deutsche Bank’ın CEO’su John Cryan, suni zekâ ve otomasyon geliştikçe robotların ‘abaküs görevi gören’ bir takım çalışanların yerine geçebileceğini söylemişti.

Cryan, “Bankalarımızda mekanik işler yaparak robotlar gibi davranan çalışanlarımız var. Yarın bir gün, insanlar gibi davranan robotlarımız da olabilir” demişti.

Kısacası, teknoloji uzmanı Elon Musk’ın uyardığı gibi, “yapay akıl karşımızdaki en büyük varoluşsal risk” olabilir.
Stephen Hawking’in şu sözleri de akıllarda: “Yapay zeka insanlığın başına gelen en iyi şey de olabilir, en fena şey de”

Yapay Akıl

Haber Kategorisi:
Gündem

Bu Habere Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir