banner

Büyük Taarruz nedir? 26 Ağustos Başkomutanlık Meydan Muharebesi

Büyük Taarruz nedir? 26 Ağustos Başkomutanlık Meydan Muharebesi

Türk orduları, 26 Ağustos 1922 tarihinde Türk Kurtuluş Savaşı esnasında taarruza geçerek Yunan kuvvetlerine karşı genel bir hücum başlattı. Peki Büyük Taarruz nedir? 26 Ağustos Başkomutanlık Meydan Muhaberesi’nin 95. yıl dönümü…

BÜYÜK TAARRUZ NEDİR?

Türk ordusu, 26 Ağustos 1922 gecesi Ahır Dağları üerinde bulunan Yunanların geceleri savunmadığı Ballıkaya mevkiisine ilerledi ve buradan sızarak Yunan hatlarının gerisine intikal etmeye başladı.

Sabaha değin süren intikalin peşinde Başkumandan Mustafa Kemal Paşa, yanına Genelkurmay Başkanı Fevzi Paşa ve Batı Cephesi Komutanı İsmet Paşa ile birlikte muharebeyi yönetmek üzere Kocatepe’deki yerini aldı.

Sabah 04:30’da topçuların taciz ateşi ile birlikte harekat başladı. Saat 05:00’te kritik noktalara topçu ateşi yapıldı ve 06:00’da Türk piyadeleri, Tınaztepe’ye yaklaşarak tel örgüleri aştı. Yunan askerini süngü hücumu ile temizleyen ordu, Tınaztepe’yi denetleme altına aldı.

09:00’da Belentepe, arkasında da Kalecik – Sivsiri düşman işgalinden kurtarıldı. Taarruzun ilk günü 1. Ordu Birlikleri, Büyük Kaleciktepe’den Çiğiltepe’ye kadar 15 kilometrelik bir bölgede düşmanın birinci hat mevzilerini ele geçirdi.

27 Ağustos Pazar sabahı, Türk ordusu tüm cephelerde baştan genel bir taarruza başladı. Taarruzlarda genellikle süngü hücumu yapıldı ve insanüstü bir çaba gösterildi. Yoğun bir mücadele sonrasında Afyonkarahisar ele geçirildi ve Başkomutanlık Karargâhı ile Batı Cephesi Komutanlığı Karargâhı Afyonkarahisar’a taşındı.

28 Ağustos Pazartesi ve 29 Ağustos Salı günleri başarılı geçen taarruz harekâtı, 5. Yunan Tümeni’nin çevrilmesi ile sonuçlandı. Düşmanın çekilme yollarının kesilmesi ve düşmanı savaşa zorlayarak tamamen teslim olmalarını sağlayacak karar, şart değerlendirmesi yapan komutanlar göre alındı.

30 Ağustos 1922 Çarşamba günü, Türk ordusu bu taarruzu emin zaferle sonlandırdı ve Büyük Taarruz’un son safhası da Türk askeri tarihine Başkomutanlık Meydan Muharebesi olarak geçti.

Büyük Taarruz’un ardındaki düşman ordusunun büyük kısmı dört bir yana sarıldı. Ateş hatları arasında kalan düşman birlikleri adamakıllı değil edildi ya da esir olarak ele geçirildi. Türk birlikleri, böylece Kütahya’yı ele geçirmiş oldu.

Anadolu’daki Yunan birliklerinin yarısı yıkım veya esir edildi. Kalan Yunan birlikleri de üç grup halinde geri çekildi ve bu gelişme üstüne toplanan Mustafa Kemal Paşa, Fevzi Paşa ve İsmet Paşa, Yunan ordusunun kalan kısmının imha etmek için Türk ordusunun büyük kısmının İzmir istikametine yol almasını kararlaştırdı.

Alınan bu karar ile birlikte, Mustafa Kemal Paşa “Ordular, birincil hedefiniz Akdeniz’dir. İleri!” emrini verdi. 1 Eylül 1922 tarihinde Türk ordusunun Yunan ordusunu peşine düşüp takip etme harekatı başladı. Muharebelerden kaçan Yunan birlikleri İzmir’e, Dikili’ye ve Mudanya’ya doğru geri çekilmeye başladı. 

Yunan ordusu Başkomutanı General Nikolaos Trikupis ve kurmayları ile 6.000 asker, 2 Eylül de Uşak’ta Türk birliklerine esir düştüler. Türk ordusu, 15 günde 450 kilometre mesafe katederek 9 Eylül 1922 sabahı İzmir’e antre yaptı.

Yüzbaşı Şerafettin Bey Hükûmet Konağına, 5. Süvari Sınıfı Tümenin öncüsü Yüzbaşı Akıllı Bey Kumandanlık Dairesine, 4. Alay Komutanı Reşat Bey de Kadifekale’ye Türk bayrağını çektiler.

büyük taarruz başkomutanlık meydan muharebesi Türk Kurtuluş Savaşı

Haber Kategorisi:
Gündem

Bu Habere Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir