banner

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ‘oy vermeyin’ çağrısı 300 bin kişiyi etkiledi!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ‘oy vermeyin’ çağrısı 300 bin kişiyi etkiledi!

Almanya’da 24 Eylül’de gerçekleşecek parlamento seçimleri öncesinde başlıca eğilim siyasi partiler, Türk asıllı seçmenler üzerinde Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın, kendilerinden daha etkin olacağından kaygılanıyor. Birçok sadece Türk televizyon yayınlarını izleyen Türkler ise seçimlerde sadakat konusunda ikilem içinde. Zira geçen ay Berlin ile gerilen ilişkiler üzerine Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Almanya’daki Türklerden “Türkiye’ye dost olmayan” asıl akım partilere oy vermemelerini istemişti.

TÜRK BLOKU MANÂLI

Gazete Habertürk’ün haberine göre Almanya’da yaşayan Türklerle ilgili anketlere odaklanan Data4U’nun başkanı Joachim Schulte, Erdoğan’ın çağrısıyla 300 bin seçmenin yön değiştirebileceğini düşünüyor. Schulte, “Türklerin çoğunluğu, yalnızca Türk televizyonu izledikleri için tek yanlı data alıyor” ifadesini kullandı. Bu rakam Türk asıllı seçmenlerin dörtte birine denk. Şimdilik, SPD’ye ve Yeşiller’e sırt çeviren Türklerin önünde ise diğer seçenek bulunmuyor. Schulte kesin olmayan seçmenlerin, karşı taraf partilere oy vermektense, hiç oy kullanmayabileceklerini söyledi. Ne var oysa bu hitabe bile, her oyun ağırlık taşıdığı yoğun bir rekabet içinde geçecek seçimin sonucunu etkileyebilir. Almanya’nın tercih yasalarında 2000 yılında yapılan bir değişiklikle, oy kullanma hakkı olan Türklerin sayısı son 10 yılda yaklaşık olarak 2 kat arttı ve Türk seçmeni kayda değer bir blok haline geldi.

Almanya’da yaşamış Türkler geleneksel olarak, göçmen dostu olarak görülen merkez sol Sosyal Demokratlar’a (SPD) ve Yeşiller’e oy veriyor.

Almanya’daki Türk asıllı Yeşiller Partisi Eşbaşkanı Cem Özdemir, devlet eliyle hem Almanlara ayrıca de Türklere Türkçe hitap edecek bir televizyon kanalı açılmasını önermişti.

 

almanya recep tayyip erdoğan

Haber Kategorisi:
Gündem

Bu Habere Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir