banner

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu soruları yanıtlıyor

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu soruları yanıtlıyor

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Anadolu Ajansı Editör Masası’na davetli olarak soruları yanıtlıyor.

“IŞ İŞTEN GEÇMİŞ YOK”

Kuzey Irak’ta gerçekleşen referandumla ilgili soruya, “Anayasaya aykırı ve meşruiyeti yok. Henüz meslek işten geçmiş yok. Barzani, Bağdat ve bizimle ilişkilerini geliştirebilir. Uçuşları durdurduk, TV kanalları yayından çıkarıldı. Bağdat hükümetinin bizden taleplerine ve atacakları adımlara alt. Lüzum İran sınırında gerekse bizim sınırımızda yer alan geçiş kapılarının aleyhinde kapılarını IKBY denetleme ediyor. Bu kapılar Bağdat yönetiminde olmalı. Fakat Bağdat yönetimi de kendi iç işleriyle uğraşıyor. Maliki döneminde yaşananlar, DEAŞ’ın ortaya çıkışı gibi. Sınır kapılarını Bağdat’ın almasını destekliyoruz. Çünkü anlaşmalarımız IKBY ile yok, Bağdat yönetimiyle. Mesela Ovacık kapısının açılması mümkün ama kapının arkasındaki koridorun Bağdat yönetimi kadar açılması gerekiyor. Esasen hemen İran ile ne yapabiliriz diye konuşuyoruz. Barzani’nin bu karardan ve yanlıştan dönmesi gerekiyor. Barzani’nin yanındakilerde de bu durumu hatalı bulanlar var. Umarım bu hatadan dönülür. Bizim bu konuda alınan kararlarımız var. Mecliste kabul edilen tezkere ve Bakanlar Kurulu toplantısında alınan kararlar sonucunda yapacaklarımız var. İran’la da Irak’ta bazı çalışmalar olduğunu görüyoruz.” ifadelerini kullandı.

“HATADAN DÖNERLERSE İLİŞKİLERİMİZİ VE İŞBİRLİĞİMİZİ SÜRDÜRÜRÜZ”

Çavuşoğlu, “Barzani referandumu iptal etseydi, acilen masada enerjik olurdu. Şu Anda dinç değil. Referandumu yaparsam enerjik olurum sanıyordu. Hiç kimse bu referandumu desteklemiyor. Biz Saddam döneminde de onlara asistan olduk, kimyasal silah kullanıldığında da olduk. Biz IKBY’ye şiddet günlerde destekçi olduk. Oradaki Kürt kardeşlerimiz orada zor durumda yaşamasın istedik. Geçmişte de, bu referandum sürecine girdiklerine de onlara daima net olduk. Karşısında olduğumuzu söyledik. Bu hatadan dönerlerse biz geçmişte olduğu gibi ilişkilerimizi sürdürürüz. “

İRAN GEZİSİNDE EN KAYDA DEĞER KONU TİCARET

Dışişleri Bakanı, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın İran’a seyahatiyle ilgili soruya, “İran’la bizim aramızda stratejik üst seviye bir ilişki var. Sayın Cumhurbaşkanı İran’a bir heyetle gidecek. En önemli konumuz ise ticaret olacak. Gümrük kapıları, enerji gibi bir çok konuda görüşülecek. İran’la birlikte yürüttüğümüz Astana süreci var. İran’ın Suriye ve Irak politikalarını desteklemiyoruz. Biz İran’ın bazı körfez bölgesindeki ve Bahreyn’deki tavırlarını da desteklemiyoruz. Her şeyi yüzlerine söylüyoruz. Lakin İran bizim komşumuzdur. Biz İran’ın yanlışını söylerken doğrusunda da destekliyoruz. İran’ın köşeye sıkıştırılması hatalı bir düşüncedir. Biz mezhepçi değiliz fakat İran’ı da bu meseleden nedeniyle eleştiriyoruz. Masada terörle mücadele olacaktır çünkü, iki ülke de terör tehdidi altındadır. İdlib’deki ve Halep’teki olaylar tekrarlanmasın diye tedbir almamız gerekiyor.” 

Suriye’deki son durumla ilgili soruya Çavuşoğlu, ” Hemen İdlib, Suriye’deki çatışmaları engellemek için manâli bir alan oldu. En son Astana’da 4. çatışmasızlık bölgesi hakkında mutabakat sağlandı. Mutabakat yetmez, başvuru gerekir, uygulamada da birlikte çalışmak gerekir. İdlib içinde Türk gözlemciler olacak. Hama’da bizim gözlemcilerimiz olacak. Terörle ilgisi olmayan insanların öldürülmesinin mazereti olmaz. Gözlemciler kimseye zarar gelmesin diye görevlerini yapacaklar. Terör örgütlerini iyi ayırmamız gerekiyor. Terör örgütleriyle mücadelede de iyi bir mücadele sürdürmemiz gerekiyor. Terör unsuru tespit edilip oraya müdahale edilmesi ve sivillere dikkat edilmesi gerekiyor.  Bizim başlıca derdimiz siyasi çözümdür. Arazideki, sahadaki çatışmalar bütün anlamıyla defalarca siyasi çözüm olası gözükmüyor. İnsani kuruluşlarla, sivil toplum örgütleriyle insanı yardım ulaşması için elimizden geleni yapıyoruz.”

Afrin bölgesindeki son durum ile ilgili soruya Mevlüt Çavuşoğlu, “Afrin’de şu lahza YPG var. YPG bir terör örgütüdür. Afrin’den bize karşısında saldırı geldi, karşılığını misliyle verdik, fakat bu tehlikenin ayrıntılarıyla ortadan kalkması lüzumlu.” şeklinde konuştu.

İSPANYA’YA DESTEK

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, “Arkadaş ve müttefik İspanya’nın hudut bütünlüğünü destekliyoruz. Sorunun hukuk çerçevesinde çözülmesini bekliyoruz.” ifadeleriyle Katalunya referandumunu değerlendirdi.

 

mevlüt çavuşoğlu

Haber Kategorisi:
Gündem

Bu Habere Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir