banner

Dışişleri’nden ABD vatandaşlarına bandrol vize kolaylığı

Dışişleri'nden ABD vatandaşlarına bandrol vize kolaylığı

Habertürk gazetesinden Burak Güleç’in haberine göre, Dışişleri Bakanlığı, vize yasağı sebebiyle oluşan mağduriyeti eksilmek için ABD vatandaşlarına flandra vizeyle Türkiye’ye geçiş kolaylığı sağladı. 8 Ekim’de getirilen vize yasağıyla Türkiye’ye Amerikan pasaportuyla aktarmalı ya da doğrudan doğruya uçuşla gelen yolcular sınırdan dönmek zorunda kalmıştı.

KRİZLE BİRLİKTE KALDIRILMIŞTI

Önceden vize almamış yolculara sınırda bahşedilen “flandra vize” olanağı da ABD vatandaşları açısından kaldırılmıştı. Dışişleri Bakanlığı, ABD vatandaşlarına flandra vize kolaylığı sağladı. Diplomatik kaynaklar, bandrol vizesiyle, ABD’li vatandaşların vize yasağı dolayısıyla yaşadıkları mağduriyetin azaltılmasının hedeflendiğini belirtti. Vize krizinin arkasında ABD vatandaşları Atatürk Havalimanı’ndan geri çevrilmişti.

Edinilen bilgiye göre, Türkiye’ye varmak isteyen ABD vatandaşları öncelikle, Türkiye ile aralarında vize yasağı olmayan bir ülkeye yolculuk ediyor. Oradan da direkt uçuşla Türkiye’ye antre yapabiliyor. Bunun için, pasaportlarına gittikleri ülkede çıkış damgası vurduruyor. daha sonra bu ülkeden Türkiye’ye direkt uçuşla gelip sınırda kaşeyle verilen bandrol vizesi alarak geçiş yapıyor. Çıkış yaptıkları ülke ABD yerine son yaptıkları direkt uçuşun menşei ülkesi olduğundan vize yasağına bağlı tutulmuyor.

ÇIKIŞ DAMGASINA BAKILIYOR

Türkiye’ye aktarmalı uçan yolcular transfer yaptıkları ülkede pasaportlarına çıkış damgası vurdurarak Türkiye’ye direkt uçuş yapıyor. Huysuz takdirde, aktarmalı uçuş yapmış olsalar da pasaportta en son çıkış yaptıkları ülke ABD olanlar Türkiye sınırında geri çevriliyor. Vize yasağının başladığı 8 Ekim’den önce e-vize bölge ABD vatandaşları ise Amerikan pasaportuyla sorunsuz bir şekilde Türkiye’ye girebiliyor.

Haber Kategorisi:
Gündem

Bu Habere Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir