banner

Dünya Ralli Şampiyonası (WRC) Türkiye takvimine dahil edildi – WRC Türkiye’de ne zaman?

Dünya Ralli Şampiyonası (WRC) Türkiye takvimine dahil edildi - WRC Türkiye'de ne zaman?

Dünya Ralli Şampiyonası’nın Türkiye’ye geri dönmesi konusundaki Türkiye Araba Sporları Federasyonu (TOSFED) yöneticilerinin kararlı çalışmaları netice verdi ve Türkiye her tarafta şampiyonaya dahil edildi.

Dün Paris’te toplanan FIA Dünya Motor Sporları Konseyi tarafından açıklanan 2018 Dünya Ralli Şampiyonası takvimine tarafından, Polonya’nın yerine şampiyonaya dahil edilen Türkiye, 13 yarıştan oluşan takvimin 10. yarışı olarak 13-16 Eylül tarihlerinde Muğla ve çevresinde gerçekleştirilecek.

7 YIL ARADAN SONRA BAŞTAN TÜRKİYE’DE

Aday olan diğer ülkeler Yeni Zellanda, Hırvatistan, Japonya, Şili, Kenya ve Güney Afrika’yı geride bırakarak takvime dahil olan ülkemiz, 2003-2010 yılları aralarında Antalya ve İstanbul’da toplam 6 kere Dünya Ralli Şampiyonası’na konut sahipliği yapmıştı. 7 yıl daha sonra bitmiş ülkemize dönmesiyle, Türk araba sporlarına büyük bir ivme kazandıracak olan ralli, aynı zamanda 2018 yılında Türkiye’de düzenlenecek en büyük spor organizasyonu olacak.

BAŞKAN YAZICI “ÜLKEMİZ ve SPORUMUZ ADINA ÇOK MUTLUYUZ”

TOSFED Başkanı Serkan Printer konu ile ilgili şunları söyledi: “Ilk Kez bize inanarak bu organizasyonu ülkemize yeniden getirmemizde destek olan Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a, Gençlik ve Spor Bakanımıza, Spor Genel Müdürümüze ve tüm bakanlık çalışanlarına, Spor Toto Teşkilat Başkanımıza, Muğla Büyükşehir Belediye Başkanımıza, Muğla Valimize, Ula ve Marmaris Kaymakamlarımıza, Muğla Gençlik Spor İl Müdürümüze, Ula ve Marmaris Belediye başkanlarımıza fazla teşekkür ediyoruz. Çok önemli ülkeler arasından sıyrılıp 7 sene aradan daha sonra her yerde Dünya Şampiyonası takvimine girmeyi başardık. İnşallah bu organizasyon, öteki büyük organizasyonların önünün açılmasında da ülkemize muavin olacaktır. Ülkemiz ve sporumuz adına fazla mutluyuz.”

OTOMOTİV ÜRETİCİLERİ TÜRKİYE’Yİ DESTEKLİYOR

WRC Promotör Direktörü Oliver CIESLA da, ülkemizde fabrikaları bulunan Ford, Hyundai ve Toyota’nın da ekip olarak yer aldığı Dünya Ralli Şampiyonası’nın Türkiye’nin her yerde dönmesiyle ilgili olarak “2018 sezonu takvim için gelenekselleşmiş yarışlarla birlikte, yeni yarışların çekici bir karışımından oluşuyor. İsveç, Arjantin ve Finlandiya gibi yarışların arasına Türkiye her yerde ekleniyor. Türkiye, üretim ve satmak anlamında oldukça manâlı bir otomotiv pazarı… 2016 yılında milyona ulaşan araba satışı ve spora olan ilgideki yükselişin bir araya gelmesiyle Türkiye takvime geri dönüyor. Biz, Dünya Ralli Şampiyonası’nda, araba üreticilerine hızlı üretim bazlı modellerini yarıştırıp tanıtabilecekleri bir rekabet ortamı sunuyoruz. Ne mutlu ama, Türkiye’nin takvime baştan dahil olması şampiyonaya dahil üreticiler tarafından da destekleniyor ve memnuniyetle karşılanıyor.” dedi.

ÜLKE TANITIMINA BÜYÜK KATKI SAĞLAYACAK

Ülke tanıtımı ve imajına büyük katkı maddesi sağlayacak organizasyon, 228 ülkede, 132 farklı televizyon kanalında yer alacak, yapıldığı bölgeye de büyük idareli katkı sağlayacak. 2016 sezonunda tüm dünyada yayınlanan programların global izleyici kitlesi 700 milyondan pozitif ve programlar, 12.000’den artı saat bütün dünya genelinde yayınlandı.

WRC ORGANİZATÖRLERİ ETAPLARA HAYRAN KALDI

Ağustos ayı içerisinde ülkemizi ziyaret ederek, Muğla ve ilçelerinde ayrıntılı incelemeler ve incelemelerde bulunan WRC yetkilileri, bilhassa etapları fazla yerinde ve rekabetçi bulduklarını belirttiler. Dünya Ralli Şampiyonası tarihinde başta yapılacak olan servis alanından geçen özel etaplar WRC organizatörlerini de heyecanlandırdı.

PROVASI BU YIL EKİM’DE MARMARİS’TE

Bu yıl WRC’nin bir provası niteliğinde olan Marmaris Rallisi 20-22 Ekim tarihlerinde düzenlenecek ve Avrupa Ralli Kupası zarfında gerçekleştirilecek. Bu yarışa Dünya şampiyonasında yarışan fabrika takımları mühendis ve görevlilerini göndererek, 2018 için gerekli bilgileri toplayacak ve hazırlıklara çoktan başlayacaklar.

2018 DÜNYA RALLİ ŞAMPİYONASI TAKVİMİ

1. Monte-Carlo 25 – 28 Ocak
2. İsveç 15 – 18 Şubat
3. Meksika 8 – 11 Mart
4. Fransa 05 – 08 Nisan
5. Arjantin 26 – 29 Nisan
6. Portekiz 17 – 20 Mayıs
7. İtalya 07 – 10 Haziran
8. Finlandiya 26 – 29 Temmuz
9. Almanya 16 – 19 Ağustos
10. Türkiye 13 – 16 Eylül
11. Büyük Britanya 04 – 07 Ekim
12. İspanya 25 – 28 Ekim
13. Avusturalya 15 – 18 Kasım

Haber Kategorisi:
Gündem

Bu Habere Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir