banner

Ediz Hun: Ivır zıvır rollerle tatmin olmam

Ediz Hun: Ivır zıvır rollerle tatmin olmam

Yeşilçam’ın büyük aktörü Ediz Hun, uzun senelerdir niçin dizilerde ve filmlerde rol almadığını anlattı. “Her rolü kabul etsem 365 gün setlerde olurdum. Ivır zıvır roller ne beni ne izleyiciyi tatmin eder” diyen sanatkâr oyuncu, Cem Yılmaz’ın yeni filmi ‘Arif V 216’daki rolü için ise “Irk filmi izleyince neden rol aldığımı anlayacaklar” diyerek merak katsayısını artırdı.

“BEN HADDİMİ BİLİRİM”

54 takvim oyunculuk kariyerine sahip Ediz Hun, milyonluk otomobillere sahip olmamasını, yalıda değil mütevazı bir evde oturmasını ‘Ben haddimi bilirim’ sözleriyle açıkladı.

100’den artı film çekmişse. Nüfuzu genişse. İki üniversite bitirmişse. Üniversitede öğretim görevlisiyse. Yığınla kitap okumuşluğu varsa. Görmediği ülke kalmamışsa. Kitap yazmışsa. diğer taraftan milletvekilliği yapmışsa. Bütün bunların sonucunda data dağarcığı ormana dönüşmüşse. sonuç olarak görmüş, geçirmişse. Zordur o kişiyle mülâkat gerçekleştirmek. Röportaja tamamen kastetmek lüzum, hazırlanmak gerek. Ediz Hun… Fakülte öğrenicisiyken çalıştığım gazeteye hazırladığım ‘Nerede O Eski Jönler’ başlıklı tefrika için görüşme yaptığım Ediz Hun ile bu defa Prizren Türk Film Festivali’nde karşılaştık. Spontane artan röportajın saatini endişeli bir halde bekleyip ‘Acaba Ediz Hun ile buluşmamızın üzerinden neden pek süre geçti’ diye düşünürken meşhur sanatçının kariyer tablosuna bakmam sorumun cevabı oldu. Çünkü sanatkâr ressam uzunca bir vakit kamera karşısına geçmemişti.

Peki niçin? Ediz Hun kalibresindeki bir oyuncunun yetenekleri ve deneyimi acaba niçin ıskalanmıştı? Yeşilçam’dan gelen Ediz Hun ve akranı birçok meslektaşı yeni sinemacılara but mı uyduramamıştı, yahut yeni sinemacılar mı onlara? Bunları düşünürken sürpriz buluşmamızdan nedeniyle hazırlanamadığım görüşme ‘Ediz Hun’dan neden yeterince faydalanılmıyor?’ sorusu üstüne şekillendi.

Sizin kariyerinizde olağandışı bir eğilim var. Yılda üç dört filmde rol alırken 1976’dan itibaren 1985’e dek hiçbir yapımda rol almamışsınız. Ayrıca 1985 ile 1995 arası da böylece. Sonraki yıllardan bugüne değin birkaç dizi ve iki film var ancak. Ne oldu da oyunculuktan bu değin uzaklaştınız?

Sanatçıları bir yere getiren halkımız velinimetimizdir. Dolayısıyla onlara saygımızı hiçbir şekilde eksik etmememiz gerekiyor. O saygı çer- çevesinde halkımızın keyif alacağı yapımlarda yer alabilirim. Yahut her rolü kabul edecek olsam senenin 365 günü dizi ve film setlerinde olurum. Ama derli toplu bir rol olursa ve ‘Bravo Ediz’e bu rolün de üstesinden geldi’ denecekse kameranın karşısına geçerim. ‘Vah vah, bu adamın çok başarılı filmleri vardı fakat niye hemen bu rolde oynamış fakat’ denmesinden fazla korkarım. Benim kariyerimde birinin fazlasıyla titizlenmesi doğaldır. Böylece de olmalıdır. 

Sektöre küskün veya dargın mısınız? Veya sektör size dargın veya kavgalı mı?

Hayır, zaman zaman sektörden uzaktan kaldım lakin oyunculuk yapmadığım yıllarda da birçok öneri geliyordu. Önerge edilen rolün tamamen içime sinmesi gerekiyor. Her ne dek kondisyonum iyi gözükse de 70 yaşını geçtim. Şüphesiz genç bir kızla aşk filmi çekecek halim yok. Genç- lerin yanına benim de olabileceğim bir rol olursa kuşkusuz çalışırım. Aksi halde prestijimi düşürecek işlere girişemem. 

Zaten size ağır roller için yok de hangi roller için öneri gelebilir fakat?

Türkiye hemen şimdi o seviyede, o aşamada değil. Örneğin şöyle söyleyeyim Robert De Niro, Al Pacino benim yaşımdalar. Clint Eastwood benden on yaş büyük. Robert Redford da o kadar. Onlar hâlâ film çekiyor. Bizde o yok. Belirli bir yaşa geldin mi ya baba rolleri öneri ederler ya dede. Bu sözüm hatalı anlaşılmasın. Baba veya dede rollerini küçümsemiyorum. Yeter fakat canlandıracağım rolün bir ağırlığı bir yeri olsun. Hafif rollere girmiyorum. Ivır zıvır roller ne beni ne de izleyiciyi hoşnutluk eder.

‘Arif V 216’da bildiğim kadarıyla rolünüzün süresi çok uzun yok fakat filmde yer aldınız. Bunun nedeni Yeşilçam’dan yeni sinemaya geçiş yerine getirmek için midir yahut…

Bu soruna ‘Arif V 216’ gösterime girdikten daha sonra yanıt verebilirim. Aksi halde filmin içeriği hakkında data vermiş olurum. Filmi izlerken ‘Aaaa, evet. Ediz Hun bu nedenden nedeniyle bu filmde var’ denecek.

“O ZAMAN STAR DEĞİLİM”

Prensiplerinizden ödün vermediğiniz için oyunculuğu nadiren yapıyorsanız nasıl geçiniyorsunuz?

Kendime göre bir düzen kurdum. O uyum de hiç bozulmadan devam ediyor. Kazandıklarımı har vurup harman savurarak heba etmedim. Bir Takım yatırımlar yaptım. Allah kimseye yoksul etmesin. 100 bin liraya da araba var 1 milyon liraya da.

Pardon 54 takvim kariyere rağmen niçin 1 milyon liralık otomobile değil de 100 bin liralık olana sahipsiniz?

Bir yalıda oturup verandasında geride bıraktığınız yılların keyfini sürmemeniz eşyanın tabiatına tutarsız yok mi? Pardon da ben haddimi bilirim. Benim otomobile vereceğim para bellidir. Ne Hummer’dır ne de Lamborgini. Olanda olsun, Allah kazasız belasız kullanmayı nasip etsin. Kendime tarafından mutluyum. Altın saatlerim de var ama kolumdaki bu saati daha çok seviyorum. Haddimi bilirim ve tevazudan asla ayrılmam. 

Starlıkla mütevazılık yanlamasına yanlamasına durabiliyor mu?

O zaman ben star değilim. Şöhretin arkasına sığınıp fiyaka mı satacağım? Halkın sevgisine mazhar olmuş biri olarak yakışır mı bana?

ÇOCUKLARA ÇEVRE KİTABI YAZDI

Çoculara yönelik kitap yazmanızın nedeni nedir?

Benim çeşitli konuları içeren ‘Yaşat ama Yaşayasın’ adlı bir kitabım var. Lise son sınıflar için ve üniversiteler için de ‘Çevremiz Geleceğimizdir’ diye bir kitap daha yazmıştım. diğer taraftan çocukların çevre bilincine sahip olmalarına yardımcı yapabilmek için ‘Ediz Hun Amca ile Çocuklar Çevremizin Hakiki Koruyucuları adını verdiğim kitabı yazdım. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı dört bin adet satın aldı.

“BİZ PROFESYONELİZ”

Siz ve sizin kariyerinizdeki oyuncuların deneyimlerini yeni nesillere aktaramaması büyük bir kayıp yok mi?

O senin kibar, olgun görüşün. Cümbür Cemaat bu zarafette ve olgunlukta olmayabilir. Benim ve akranım olan meslektaşlarımın deneyimlerinden davranmak istemeyenlerin haklı nedenleri olabilir. Göreceli bir durum. Diyorlar ancak ‘Saçları beyazlaşmış bir adam getirin koyun oraya, Ha Ediz olmuş, ha Cüneyt, ha İzzet’. Unutulmamalı fakat Al Pacino’ya, Robert Redford’a Dustin Hoffman’a benzeşen 5 bin tane adam var fakat kameranın aleyhinde- sına getirip gerçeğini koyuyorlar. Benim bildiğim, başkalarına aktarılmayan bilginin ıslak toprağa yağan kara benzeyeceği. 

Olur Ya de yeni sinemacılar adlarınızın büyüklüğünden ürküp size önerge getirmekten çekiniyorlardır…

Beni bilen bilir kaprisli bir adam değilim. Gayet adi bir adamım. Ayrıca astronomik ücretler mi istiyoruz? Hayır, Yeşilçam oyuncularıyla yeni sinemacılar aralarında köprü oluşmamasının nedeni ne benim ne de akranlarım. Dizi teklifi geliyor, bir bakıyorum üçüncü bölümden sonrası değil. ‘Eksik göndermişsiniz’ diyorum, bana ‘Dizi tutarsa yazacağız’ diyorlar. Rolümün akıbetini bilmeye hakkım var. Çünkü profesyoneliz, çünkü bu işe şiddet şartlar içinde büyük emekler verdik, çünkü bugünkü sektörün temeli büyük fedakârlıklarla o yıllarda atıldı. Bizlerin deneyimlerinden muamele etmek bizlerden fazla o faydayı elde etmek isteyenlerin yararına olacaktır.

“ŞURADA KAÇ BIREY KALDIK” 

Yarı birazcık kırgınlık varmış gibi…

Kim kaldı hayatta? İzzet, Cüneyt… Kaç kişiydik, şurada kaç kişi kaldık? Türkiye’deki sinema endüstrisinde çalı- şöhret muhteremler her kimseler onlar. Onlara aleyhinde hiçbir sorumluluğum değil istediğimi söyleyebilirim. Onlar sadece kendi çıkarlarına bakıyorlar. Bir sanatçının duygularını sezgi etmekten çok uzakta durumdalar.

 

Kariyerinin ilk yıllarında Türkan Şoray ile ‘Tatlı Meleğim’de rol aldı.

 

 Son dönemde ‘Anadolu Kartalları’nda kamera karşısına geçti.

Prizren Türk Film Festivali’nde Ediz Hun’a ödülünü Priştine Büyükelçisi Kıvılcım Kılıç verdi.

HAKKINDA 

Diş hekimliği ve biyoloji öğrenimi gördü. Ses Dergisi Sinema Yarışması 1963 birincisi 106 filmde ve 9 televizyon dizisinde başrol oynadı. Çevre Bakanlığı Başdanışmanlığı yaptı. ANAP İstanbul milletvekilli oldu. Okan Üniversitesi’nde öğretim görevlisi. 3 kitap yazdı.

Ediz Hun

Haber Kategorisi:
Gündem

Bu Habere Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir