banner

Elon Musk: Steve Jobs ahmağın tekiydi

Elon Musk: Steve Jobs ahmağın tekiydi

Silikon Vadisi’nde başarı hikâyeleri çoğunlukla Google, Facebook veya Snapchat gibi meslek modeli reklam geliri üzerinden kâr sağlamak olan şirketlerden gelir. Fakat bölgede dijital teknolojiyle geleneksel sektörleri silkelemeye çalışan çok sayıda şirket de bulunuyor. Bunların arasında en sinyâl olanlarından biri de hiç kuşkusuz Tesla. Şirket en popüler ürünü olan elektrikli ve akıllı otomobili Tesla’nın yanı sıra uzay programı SpaceX, küresel havacılık sektörünü tehdit eden Hyperloop mermi tren projesi, yenilenebilir enerji programı SolarCity ve suni zekâ girişimi OpenAI ile oldukça farklı alanlarda faaliyet gösteriyor. Oysa bu etkinlikler çoğunlukla teknolojik olarak ayrıntılarıyla kutup noktalarda gerçekleşiyor.

MARKA GİBİ OLAĞAN VAR

Şirketin kurucusu ve CEO’su ise şanı başlıca ürünlerinden bile önde giden Elon Musk. Silikon Vadisi’nde fazla sayıda popüler şirket kurucusu olsa da hiçbiri Musk gibi manşetlere hükmedemiyor. Böylece fakat mucit, dâhi, mühendis, konuşmacı ve amansız pazarlama yetenekleri tamamen adı teknoloji tarikatının tartışmasız lideri Steve Jobs ile tek nefeste anılır ışık halkası geldi. Silikon Vadisi’nde pek fazla kişi böyle bir benzetmeden iftihar duyabilirdi. Ama Musk şüphesiz onlardan biri yok. Bir röportajında bu benzetmeye değinen Musk, “Jobs’la bir kez tanıştım. Ahmağın tekiydi. Onunla tanışan öyle çok insan da böyle düşünüyor” açıklamasında bulundu. Tesla’nın şirket olarak ‘yeni’ Apple olduğu düşüncesine kesintisiz sert tepki veren Musk, “Biz Apple’a Tesla’nın mezarlığı deriz. Çünkü Tesla’da başarılı olamayanlar Apple’a gider. Şaka yapmıyorum bu gerçekte de böyle” dedi.

ASIL HEDEFİ MARS

ABD’li olmamasına rağmen Amerikan tarzı pazarlamayı mükemmelleştiren Musk, Silikon Vadisi’nin öteki o kadar çok yöneticisi gibi her fırsatta mahsul ve hizmetleriyle dünyayı nasıl kurtaracağına yönelik uzun uzun konuşmalar yapıyor. Bu yönüyle Steve Jobs’tan ziyade beyaz perdeden tanıdığımız Iron Man’in tasarımcısı Tony Stark’ı andıran Musk kesintisiz sıra dışı projeleri kovalıyor. Her ne kadar Tesla daha çoktan otomotiv dünyasını başaşağı etse, hızlı tren ve yenilenebilir enerji projeleriyle geleceğe yönelik kayda değer yatırımlar yapsa da Musk’ın yakın çevresi onun esas projesinin Mars olduğuna dikkat çekici ediyor. Mars’ın onun hayatında en başından beri bir büyük bir arzu olduğuna değinen dostları tüm deneyim ve mali kaynaklarını sonunda bu yönde kullanacağını ileri sürüyor.

‘MARS’TAKİ MEZAR TAŞIMA ŞUNU YAZIN’

Elon Musk her konuşmasında insanlığın geleceğinin öteki gezegenlerde yerleşik hale geçmesinde olduğuna göze çarpan ediyor. Gelecek 20 yıl içerisinde Mars’a gidiş dönüş yapabilecek seviyede bir uzay aracının geliştirilebileceğini söyleyen Musk bununla birlikte Mars’a gidecek birincil yolculardan biri edinmek istiyor. Bir gazetecinin Musk’ın Mars’ta ölmesi halinde mezar taşına ne yazılmasını istediğini sorduğunda ise ünlü milyarderin verdiği yanıt şu oldu: “Vay be Mars’tayım! Buna inanabiliyor musun?”

GÖZÜNÜ UZAYA DİKTİ / SPACEX

SpaceX, taşıyıcı roketlerini dünyaya dönüşte dikey iniş yaptırarak yeniden kullanılır ayla getirmesiyle dikkat çekti. Musk keza Mars’ta daimi mesken için de büyük enerji harcıyor.

GAYE SİVİL HAVACILIK / HYPERLOOP

Hyperloop’un hayata geçmesi halinde sivil havacılığa aleyhinde kayda değer bir rakip çıkacak. Oysa uzmanlara tarafından saatte 1200 km sürat yapması beklenen trenin hayata geçmesi hayalden öteye geçmeyecek.

ENERJİDE DE İDDİALI / SOLARCITY

Yenilenebilir kaynaklardan yola çıkarak küresel enerji sorununa çözüm üretmeye çalışan şirket, bu çerçevede Nevada Çölü’nde Gigafactory adını verdiği dünyanın en büyük batarya fabrikasını kuruyor.

‘TESLA HİSSELERİ 6 AY İÇİNDE YÜZDE 40 DÜŞER’

Hiçbir şirkette gündeme getirilen projelerin gerçek dışı ile gerçeği arasındaki uçurum Tesla’daki dek geniş değil. Fakat buna rağmen öncelikle Wall Street almak üzere şirketin yatırımcılarının Elon Musk ve projelerine güveni tam. Halen yaklaşık 60 milyar dolarlık bir piyasa değerine sahip olan şirket teknolojiye yatırım yapan anında her yatırımcının portföyünde bulunuyor. Gerek yeni Tesla 3’ün üretiminde yaşanan aksaklıklar ve gerekse şirketin uzay programında meydana gelen teknik sorunlara karşın Tesla’nın hisseleri bu yıl yüzde 64 yükseldi. Hisse performansının son 5 takvim getirisi ise yaklaşık yüzde 1200 ile böylece fazla yatırımcının aklını başından aldı. Buna karşın şirketin geleceğine karşın olarak şüpheler de değil yok. Buna kadar Wall Street’in önde gelen bankalarından Goldman Sachs’ın yatırım analisti David Tamberrino yaptığı açıklamada Tesla’nın özellikle yeni modeli Tesla 3 ile vaat ettiği başarıyı yakalamasının mümkün olmadığını belirterek şirket hisselerinin 2018’in ilk çeyreğinde yüzde 40 düşeceğini ileri sürdü.

25.02.2013: 34 DOLAR

04.09.2015: 286 DOLAR

25.02.2016: 143 DOLAR

18.09.2017: 385 DOLAR

20.10.2017: 380 DOLAR

5 YILDA: %1.184

BU YIL: %64

elon musk steve jobs apple Tesla

Haber Kategorisi:
Gündem

Bu Habere Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir