banner

Enerji Bakanı Albayrak: Her türlü desteği vermek için söz veriyoruz

Enerji Bakanı Albayrak: Her türlü desteği vermek için söz veriyoruz

Bakan Albayrak, şu açıklamalarda bulundu:

Yaptığımız bütün ihale ve yatırımlarda, kayda değer süreçler başlattık. Dünyadaki gelişmeleri dürüst okuyarak talep güvenliğimizi garanti altına elde etmek için çalışıyoruz. Gerek maden alanında lüzum doğalgazda başlattığımız arama ve sondaj yöntemleri ile net bir şekilde ortaya çıkarıyoruz. Enerjide dışa bağlılığı son vermek için gece gündüz çalışacağız.

Gayret bizden, tevfik Allahtan demiş büyükler.

Bu adımlar Türkiye’yi enerji ticaretinde küresel anlamda önemli noktaya taşıyacak. Biz biliyoruz ki bu politikalarımızın başarılı olması ile bir merkez haline geleceğiz. Bizim mühendislerimizin ürettiği rüzgar trübinleri, güneş panelleri dünyanın her uygun kullanılacak.

Türkiye’de bir eksiğimiz var. Yetişmiş meslek gücü. Uzman personel, mühendis işçi ihtiyacı ile manâlı bir sürecin arefesindeyiz. Hedeflerimiz büyük. Bu tanrısal amaçlar için alın terinin yanına akıl terini de ortaya koyacak yeni El-Cezerilere ihtiyacımız var.
Sizler kahraman olma idealinde olmazsanız, bu ülkenin de bu alanlarda da başarı hikayesi olmayacak. Dünya koskocoman bir değişimin arefesinden geçiyor. Dünyada hesaplı üstünlüğü sadece sanayi gücü belirlemiyor. Bilgi teknolojilerinde ortaya çıkan yatırımlar, son birkaç yılda yüzyıllık firmaları geçmeye başladı. Veri teknolojilerinde atacağımız her bir adım benzersiz bir fayda sağlama fırsatı sunuyor. Rekabetin sınırı değil.

Türkiye’nin reel bir başarı potansiyeli olan bu alanda sizlere imkanlar sunmak için gece gündüz çalışıyoruz. Lise sonrası istihdam, üniversiteden daha sonra istihdam, yurtiçi ve yurtdışında master ve doktora süreçleri her tarafında her türlü desteği, her iki bakanlık olarak tahsis etmek için söz veriyoruz. Bugün öncelikle Avrupa edinmek üzere dünyanın birçok ülkesinde genç nüfus çabuk azalıyor. Türkiye’nin en büyük gücü ise nüfusun yarısını yaratıcı 30’un altındaki genç nüfus.

Veri erişimin basit fakat hakiki veri erişimin kuvvet olduğu bu dönemde dürüst bilgiyi aramak zorundayız.

Kendi değerlerimizi hiçbir zaman unutmamalıyız. Her ne yapıyorsanız o alanda en iyi olmak için elinizden gelenin en fazlasını gerçekleştirmek zorundasınız. Sizlerden büyük beklentileri olan 80 milyonun sorumluluğunu her daim omuzlarınızda hissetmek zorundasınız.

Türkiye’yi 2053-2071 hedeflerine yalnızca mektep sıralarında alınan eğitimle yetinmeyen sorgulayan bir gençlik taşıyacak. Bir elinde taş bir elinde sopa ile ülkesini karanlığa çekmek isteyen bir gençlik istemiyoruz. Gözleri anlayışlı olmak anlayışlı olmak olan bir gençlik istiyoruz. İçinden çıktığı toplumun gerçekliğinden tanıdık olmayan olmayan, vatan ve millet sevgisini, pozitif bilimleri yakından peşine düşüp takip eden bir gençlik istiyoruz.

İyi yetişmiş ara eleman eksikliği ve bunu telafi etmek için teknik lise eksikliğini gidermek istiyoruz. Ayrı şehirlerde de müstesna okulumuz gibi benzer yatırımları da yapmaya başlayacağız. Maden teknolojilerinde de 12 lisenin protokolünü imzaladık.

Sadece yapı yok, içini nitelikli bir şekilde donatmamız lazım oysa o anlamda da rakipsiz olmalı. Lise, üniversite ve özel sektörü bir araya getirerek takviye oluyoruz. Okulun yapılmasında emeği geçen herkese teşekkür ederim.

patent albayrak

Haber Kategorisi:
Gündem

Bu Habere Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir