banner

Ermenistan Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan’dan Türkiye açıklaması

Ermenistan Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan'dan Türkiye açıklaması

Birleşik Milletler Genel Kurulu’nun 72. Oturumunda tavır yapan Ermenistan Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan, Türkiye ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Türkiye’yle ilişkilerin normalleştirilmesini öngören iki protokolün, Ankara’nın adım atmaması halinde ‘hükümsüz’ duyuru edeceklerini söyleyen Sarkisyan, “Türkiye yönetimi bu protokolleri sadece kendilerine kadar en yerinde zamanda onaylamayı düşünürse kusur eder” dedi.

!0 Ekim 2009’da Eski Başbakan ve dönemin Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ve Ermenistan Dışişleri Bakanı Edvard Nalbantyan göre Zürih’te imzalanan protokollerde, iki taraflı güven tesisi ve mevcut sorunların çözülebilmesi için tarihsel kaynak ve arşivlerin objektif, bilimsel incelenmesi konusuna yer verilirken, sınırların da karşılıklı olarak tanınması ve iki taraflı sınırların açılması öngörülüyordu.

Erivan yönetimi, Ankara’nın onaylama sürecini Dağlık Karabağ krizinde bir anlaşma koşuluna bağladığını öne sürürken Türkiye ise Ermenistan Anayasa Mahkemesi’nin aldığı bir kararla önkoşullar ve sınırlayıcı hükümler koyarak protokollerin ruhunu bozduğunu söylüyor.

BM kürsüsünde Türkiye’nin sözlerini reddeden Sarkisyan, ” Ankara yönetimi gerçekten olumlu atma konusundaki tavrına devam ederse, Ermenistan iki protokolü hükümsüz duyuru edecek.” dedi.

Sarkisyan, 2018 baharına bu protokoller olmadan gireceklerinin de altını çizdi

Sarkisyan keza Azerbaycan yönetimini, Dağlık Karabağ halkının kendi geleceklerini istedikleri şekilde karar verme hakkını tanımaya ve buna saygı duymaya çağırdı.

Haber Kategorisi:
Gündem

Bu Habere Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir