banner

Fed kararı sonrası dolarda yükseliş

Fed kararı sonrası dolarda yükseliş

ABD Merkez Bankası’nın (Fed) yıl sonuna kadar bir defa daha faiz artırabileceğine muhabere ettiği toplantısının peşinde dolarda değerlenme ile dün akşam 3.52’ye yakında olacak olan dolar/TL bu sabahtan 3.51 seviyesinde bulunuyor.

Dolar/TL dün akşam kapanışta 3.4700/3.4711 seviyesinde bulunuyordu.

Piyasalar bugün bir süredir TL üstünde zorlama unsuru olan Kuzey Irak konusundaki gelişmeler ile dış piyasalardaki hareketleri izleyecek.

Fed enflasyonun düşük seyrini sürdürmesine karşın sene sonuna kadar bir defa daha faiz artırabileceğine göze çarpan ederken, politika faizini değiştirmedi. Banka 2008 yılındaki finansal kriz sonrası satın aldığı 4.2 trilyon dolar tutarındaki tahvil
portföyünü azaltmaya Ekim ayında başlayacağını da açıkladı.

Dün saat 17.41’de 3.4700/3.4711 seviyesinde olan dolar/TL , Fed sonrası 21 Ağustos’tan beri en yüksek olan 3.5193’e dek yükseldi. Kur bu sabahleyin saat 09.14’te 3.5064/3.5095 seviyesinde bulunuyor.

HSBC Portföy Yönetimi Stratejisti İbrahim Aksoy, “Fed kararı öncesi ve ardından dolar ile 10 yıllık ABD bağ faizindeki yükselişin Fed sonrası kar realizasyonlarına dönmesiyle dolarda bir zayıflama ve ABD bağ faizinde sınırlı da olsa gevşeme görebiliriz. bu nedenle, Fed kararına ilk tepkime sonrası euro/dolar, altın ve lira dahil gelişmekte olan piyasa para
birimlerinde bir tedarik toparlanma ihtimali görünüyor” dedi.

Aksoy, “Fed sonrası dolar/TL’de 3.5000 seviyesinin altına gevşeme görebiliriz. Lakin çok kısa vadenin ötesinde dolar/TL’de düşüşler dolar cinsi döviz ihtiyaçlarının karşılanması için kullanılabilir. Kuzey Irak referandumunun ertelenmesi veya iptal edilmesi durumunda dolar/TL’de görülebilecek düşüş yılın kalanındaki Fed görünümü sebebiyle alım fırsatı olarak
değerlendirilebilir” dedi.

 

FED’DEN GELEN SİNYALLER DOLARI YÜKSELTTİ

Fed’in dünkü toplantısından sonra bilançosunu daraltmaya gelecek ay başlayacağını açıklaması ve yıl ardına kadar bir defa daha faiz artıracağı sinyali vermesi dolardaki yükselişin en önemli nedeni oldu. 

Fed düşük enflasyona rağmen sene sonuna kadar bir kez daha faiz artırımı beklendiğini sinyalini verdi oysa uzun vadeli faiz tahminlerini düşürdü.

Fed’in yayımladığı tahminlere tarafından faizlerin gelecek yılki seyrinde bariz değiştirme olmadı. Fed yetkilileri gelecek yıl üç faiz artırımı beklerken, 2019 itibariyle artırımların sürat kaybedeceğini öngörüyorlar.

Tahminlere kadar 2019 yılında iki kere, 2020’de ise tek faiz artırımı bekleniyor. Fed ekonominin mukavemetini korumasına
imkan verecek uzun vadeli “doğal” faiz oranı tahmini ise yüzde 3’ten yüzde 2.75’e indirdi.

BİLANÇO DARALTMA GELECEK AY BAŞLAYACAK

Fed yaklaşık 4.2 milyar dolar büyüklükteki ABD Hazine tahvili ve ev kredisine dayalı senet portföyünü daraltmaya
beklendiği gibi Ekim ayında başlayacağını açıkladı.

Şu ana dek bilançosunda vadesi dolan tahviller yerine yenilerini alan Fed, Ekim ayıyla birlikte bu alımlara sınırlama getirecek. Ekim ayı ile birlikte her yerde alım tutarı 10 milyar dolar azaltılacak.

Senet yeniden alım tutarlarının azaltılması Fed’in 2007-2009 yılları arasındaki parasal krizden ekonomiyi gözetmek için 2008 ile 2014 yılları aralarında üç tur halinde yaptığı bono alımlarının bilançodan çıkarılması sürecini de başlatıyor.

Fed’in planlarına tarafından senet baştan alımlarına getirilen sınırlama her üç ayda bir 10 milyar dolar artırılacak ve azami 50 milyar dolara çıkacak.

Yellen, tahvil portföyünün daraltılmasının “aşamalı ve öngörülebilir” bir süreç olacağını ve değiştirme yapılması için
ekonomide “kayda değer bozulma” görülmesi gerekeceğini söyledi.

 

dolar kaç lira dolar güne nasıl başladı Fed kararı sonrası dolar

Haber Kategorisi:
Gündem

Bu Habere Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir