banner

Fransa’da “photoshop yasağı” yürürlüğe girdi

Fransa'da "photoshop yasağı" yürürlüğe girdi

Fransa Meclisinde mayısta kabul edilen ve kamuoyunda photoshop yasağı olarak bilinen, ticari amaçlı tüm fotoğraflarda uygulanan rötuşların tüketiciye bir not ile bildirilmesi uygulaması başladı.

Düzenlemeye kadar, ticari amaçlı herhangi bir katalog, bildiri, gazete ya da dergide bulunan fotoğraflarda rötuş amaçlı yapılan her türlü müdahale ve değiştirme, bir uyarı notu ile tüketiciye bildirilecek. Dilekçe bilhassa moda, reklam ve pazarlama sektörlerini hedef alıyor. Buna göre, ilanlarda kullanılan insan figürü ve silüetinde yapılacak her türlü değişim, tüketiciye bildirilecek.

Düzenlemenin insan yüzünü kapsamadığı belirtildi.

Uygulamanın, moda dünyasına yönelik daha önce çıkarılan sıfır gövde ve anoraksiya karşıtı “manken yasasının” bir devamı olduğu belirtilirken, ihlali durumunda 3 bin 700 avrodan başlayan ve onbinlerce avroya ulaşan cezaların uygulanacağı kaydedildi.

Fotoğraf ajansı Getty Images, internet üzerindeki fotoğraf bankasından, zayıflama ya da bedenin kayıtlı bölgelerini büyütme nedeniyle rötuş uygulanmış fotoğrafları kaldıracağını açıklamıştı.

Haber Kategorisi:
Gündem

Bu Habere Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir