banner

Grip tedavisinde antibiyotik kullanılmalı mı?

Grip tedavisinde antibiyotik kullanılmalı mı?

Çukurova Üniversitesi (ÇÜ) Tıp Fakültesi Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Anabilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Mete Kıroğlu, grip tedavisinde antibiyotik kullanımının yanlış olduğunu söyledi.

KAPALI VE TOPLUM KULLANIM ALANLARINDA ZAMAN AŞMAK HASTALIK NEDENİ!

Ülke genelinde havaların soğumaya başladığını, bu süreçte solunum yolu hastalıklarının daha sık görülmeye başladığını anlatan Prof. Dr. Mete Kıroğlu, “Şimdilerde grip, nezle, soğuk algınlığı gibi üstteki solunum yolu hastalıkları sık görülüyor. Havalandırması iyi yapılmayan kapalı ve toplu başvuru alanlarında süre geçmek bir nedendir” dedi.

“GRİP AŞISI MUTLAKA YAPTIRILMALI”

Gribal enfeksiyonların viral bir rahatsızlık olduğunu aktaran Prof. Dr. Kıroğlu, şunları kaydetti: “Solunum yolu hastalıkları havayla ve temasla bulaşabilir. bu nedenle kapalı alanlarda çok süre geçirilmesin, ortam iyi havalandırılsın. Temiz havada süre geçirip güneşten yeterince yararlanılmalı. Bireysel hijyen kurallarına uyarı edilmeli. İyi ve dengeli beslenilmeli. Yeterince istikrarsız tüketilmeli. Grip aşısı mutlaka yaptırılmalı. Tüm bunlara rağmen yeniden gribal enfeksiyona yakalanılmışsa iyi dinlenilmeli. Gribal enfeksiyon viraldir. bu nedenle grip tedavisinde antibiyotik kullanılmamalı. Çünkü antibiyotikler bu virüslere karşı tedavide kullanılmaz. Bu tedavide yersiz antibiyotik kullanımı boğaz ve bağırsaklardaki faydalı bakterileri öldürür.”

Haber Kategorisi:
Gündem

Bu Habere Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir