banner

Güney Afrika ayakkabıda Türkiye’yi radarına aldı

Güney Afrika ayakkabıda Türkiye’yi radarına aldı

Türk ayakkabı sektörünün ‘Küresel Vitrini’ 4’üncü Eksposhoes İstanbul Ayakkabı Saraciye Moda Fuarı 7 Kasım’da Pullman Kongre Merkezi’nde başlıyor. Türkiye’den 100 üretici firmanın katılacağı dev etkinliğe, 60 ülkeden 800 sektör profesyoneli ve yabancı misafir gelecek. Türk pabuç üreticilerinin özgün tasarım ürünlerinin yer alacağı fuar, tanıdık olmayan alım heyetleri ile ikili iş görüşmelerine ve bu bağlamda potansiyel ihracat pazarlarına antre için köprü görevi üstlenecek

Güney Afrika radarına aldı

Pabuç sektörünün markalaşma konusunda önemli yol aldığını söyleyen EKS Fuarcılık Yönetim Kurulu Başkanı Erkan Demir, “Ayakkabı sektörü nitelikli imal, teslimat süresine sadakat ve en önemlisi markalaşma yolunda her geçen sene gelişiyor. Avrupa’da Almanya ilk kez elde etmek üzere Ukrayna, İngiltere, İtalya, Hollanda ve Romanya’ya önemli ihracat gerçekleştiriyoruz. Rusya en manâlı dış pazarların başında geliyor. Ortadoğu’da Irak ve Suudi Arabistan Türk ayakkabısını tercih ediyor. Tüm bunların yanında bu yıl Güney Afrika ülkelerinin kundura için Türkiye’yi tercih ettiğini gözlemledik. Bu yıl bu kıtadan fuarımıza alım için gelen birey sayısında, bir yıl öncesinde göre yüzde 40’lık bir çoğaltma laf konusu. Sektör 172 ülkeye ihracat gerçekleştiriyor” dedi.

Türk pabuç üreticilerinin teslimat sürelerine vefalı kalma konusunda dünyada birincil 5’e girdiğinin altını çizen Demir, sektörün bu yılın birincil 9 ayında 602 milyon dolar ihracat gerçekleştirdiğini, sene sonunda ise 1 milyar dolar ihracat rakamını aşabileceğini ifade etti.

Avrupa’da düzenlenen uluslararası ayakkabı fuarlarında Türkiye’ye senelerdir haksızlık yapıldığını savunan Erkan Demir, “İtalya’daki MICAM fuarında Türk katılımcılara yapılan haksızlıkları dile getirmekten yorulduk. Biz de sektöre yeni bir yol açabilmek için, Türkiye Pabuç Sanayicileri Derneği’nin (TASD) organizatörlüğünde, Almanya’nın Frankurt kentinde düzelenen Primetimes.Shoes adlı dev fuarın acentalığını üstlendik. Kısa bir vakit önce Almanlarla lansmanını gerçekleştirdiğimiz etkinlik sektörümüzde ses getirdi. Şu an 52 Türk imalatçı Almanya’da Ocak’ta düzenlenecek fuar için yerini ayırttı. Böylesi hoş bir gelişmeye vesile olmayı ülkemize faydalı olmak namına kendimize devir bildik” şeklinde konuştuk.

Haber Kategorisi:
Gündem

Bu Habere Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir