banner

Hertha Berlin, ABD Başkanı Donald Trump’ı diz çökerek protesto etti!

Hertha Berlin, ABD Başkanı Donald Trump'ı diz çökerek protesto etti!

Amerikan Ulusal Futbol Ligi’nde başlayan diz depresyon protestosu, Almanya’ya sıçradı. Bundesliga’nın 8. haftasında Schalke 04’ü ağırlayan Hertha Berlin’de oyuncular maç öncesinde diz çökerek ABD Başkanı Donald Trump’ı protesto etti. Hertha Berlin’in ilk 11’i orta saha yuvarlağında diz çökerken protez oyuncular ve teknik takım ise kulübe de aynı şekilde takviye verdi. Stadyumdakiler ise bu protestoya alkışlarla katıldı.

Kulübün Twitter hesabından yapılan paylaşımda “Hertha Berlin BSC, zevk ve sorumluluğu üstleniyor. Açık görüşlü bir dünya için!” ifadeleri kullanıldı.

Son 1 yıldır NFL sahalarında görülen milli marş protestoları ilk olarak San Francisco 49ers’in oyun kurucusu Colin Kaepernick göre 1 Eylül 2016’da başlatılmıştı. Siyah bir baba ile beyaz bir annenin çocuğu olan Kaepernick’in ABD’de polis kurşunuyla ölen siyahların dramına uyarı çekmek maçlardan önce ABD milli marşını tek dizi üstüne çökerek dinlemeye başladı. Bu eylemlere ardından bir çok sporcudan destek geldi. Kaapernick siyahlar arasında arma bir isme dönüştü, forması tarihin en fazla satılan formalarından biri oldu.

Trump’ın başkan seçilmesi ve geçtiğimiz ay Charlottesville kentinde ırkçılık karşıtı bir yürüyüşe düzenlenen ve 1 kişinin ölümü ile 19 kişinin yaralanmasına niçin olan saldırının ardından Trump’ın takındığı söylev protestoların daha da şiddetlenmesine neden oldu. Öyle oysa NFL maçlarından önce çalınan ulusal marş düzenlenen protestoya beyaz sporcular da katılmaya başladı.
Milli marş protestolarını tekrar ABD’nin bir numaralı gündemi yapan ise Trump’ın geçtiğimiz Cuma günü Alabama’da yaptığı konuşmada protestolara katılan sporculara ‘O. çocuğu’ demesi oldu. Çoğunluğu beyaz bir topluluğa seslenen Trump, “NFL’deki ekip sahiplerinden birisi bayrağımıza saygısızlık ettiği vakit, ‘Şu o. çocuğunu sahadan çıkarın. Dışarı! Kovuldu. Kovuldu.’ dediğini görmek istemez misiniz? Bir Takım takım sahipleri bunu yapacak. ‘Bayrağımıza saygısızlık eden bu adam kovuldu’ diyecek.” ifadelerini kullandı.

NFL TAKIMLARINDAN TRUMP’A TEPKİ
Trump’ın Cuma günü yaptığı bu konuşmanın peşinde NFL’de Pazar günü oynanan karşılaşmalar tahmin edildiği gibi toplu protestolara sahne oldu. Birçok takım maç öncesi seromonisine kol kola çıktı. Ekip sahipleri ve antrenörler de oyuncularla kol kola girerek, Trump’ın eleştirilerine oyuncularıyla dayanışma göstererek yanıt verdi. Ulusal marş sırasında diz bastırma protestosuna katılan oyuncu sayısı fazlalaştı. Öyle ki Detroit Lions maçından önce milli marşı okuyan şarkıcı Rico Lavelle ve Tennessee Titans karşılaşmasınında milli marşı okuyan Megan Lindsey ile gitaristi, marşın peşinde diz çökerek sporcuların protestosuna takviye oldu. Tennessee Titans ile Seattle Seahawks aralarında oynanan rastlama öncesinde hiçbir oyuncu milli marş seramonisine katılmayarak Trump’ın eleştirilerine yanıt verdi. Trump ise Pazartesi günü attığı tweette, protestolara katılanları ‘ülkeyi, bayrağı ve milli marşı’ hor görmekle suçladı.

BASKETBOLCULARDAN DA DESTEK GELMİŞTİ!
ABD’li sporcularla Trump aralarında yaşanan gerilimin arkasından, Cleveland Cavaliers’in medya gününde kameraların karşısına meydana çıkan Lebron James, NFL’de yaşanan protestolara takviye verdi.
Kariyerinin en enerjik konuşmalarından birini yapan James, “Bu bayrağa ve ya orduya ve ya bu ülkeyi özgürlük kılan herhangi birine aleyhinde saygısızlık yok. Bu eşitlikle ilgili. İnsanların adaletli olmadığını düşündüğü bir şey üstüne söz söyleme seçeneği ve özgürlüğü var.” ifadeleriyle NFL sporcularına yardım oldu.
Trump hakkında kullandığı ‘serseri’ ifadesinden nedeniyle pişman olmadığını söyleyen James, “Irk farketmeksizin, kaç tane çocuğun kılavuzluk, liderlik ve cesaretlendirici sözler için ABD Başkanı’na baktığını anlayamıyor. Burası dünyanın en olağanüstü ülkesi. Özgürlüğün yurdu. Ama cümbür cemaat gibi bizim de problemlerimiz var. Ve bu problemleri bir araya gelerek ve olabileceğimiz en harika insanlar olarak çözmeliyiz. Çünkü bu ülkeyi halk müziği yönetir, tek bir kişi yok. Kesin olun ‘o’ hiç yok!” biçiminde konuştu.

Hertha Berlin donald trump bundesliga nfl

Haber Kategorisi:
Gündem

Bu Habere Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir