banner

Hong Kong mücevher fuarı ne zaman başlayacak?

Hong Kong mücevher fuarı ne zaman başlayacak?

Mücevher sektörünün en önemli fuarı olarak gösterilen September Hong Kong Jewellery and Gem Fair’in 15-19 Eylül 2017 tarihleri arasında düzenleneceğini anımsatan Güner, MİB göre düzenlenen organizasyon ile 3 G ve 5 C salonlarında 690 m2 alanın Türk pavillionu olarak kullanılacağını belirtti.

Türkiye olarak dünyanın en önemli mücevher alım heyetlerini İstanbul’a getirmeye çalıştıklarını ve bunda kayda değer bir galibiyet elde ettiklerini dile getiren Güner sözlerine şöyle devam etti:

“Dünya çapında pek fazla kayda değer alıcıyı getirdik, ama hala dünyanın en manâlı alım heyetlerinin alaka gösterdiği fuar Hong Kong fuarı… Biz de bu fuara etkin katılım göstererek az önce İstanbul’a getiremediğimiz alıcılara ulaşmayı hedefliyoruz. Yavaş lakin belirlenmiş adımlarla sektörümüzü ve ihracatımız geliştiriyoruz. Türkiye olarak halen dünya mücevher pazarında yüzde 1,6 olan payımızı 2023 yılına kadar yüzde 4,2’ye yükseltmeyi hedefliyoruz. Çin sürekli zenginleşen nüfusu ile, Hong Kong da konumu ve sağladığı aidat avantajları ile mücevher ticaretinin yoğun olarak yapıldığı yerler olarak öne çıkıyor. Dünyanın en manâlı ve büyük mücevher pazarı olan Çin’deki payımız binde bir seviyesinde; bu da kat edilecek fazla yolumuz olduğunu ve Çin’in ne kadar önemli olduğunu gösteriyor.”

Çin’in mücevher sektörü ile ilgili en büyük ticari partnerlerinin Hindistan, ABD, Fransa ve İtalya olduğuna uyarı çeken Güner, dünyanın en manâlı ticaret üslerinden biri olan Hong Kong’un tüm Uzakdoğu pazarına erişim temin etmek konusunda manâlı bir konumda bulunduğunu söyledi. Gerçekleştirdikleri çalışmalar neticesinde Türkiye’nin itibarını desteklediklerini anlatan Güner bu vesile ile MİB’in onbinlerce kilometrelik uzaklığa rağmen ASEAN+8 yönetimine girdiğini anımsattı. Bu çalışmaların mücevher ticaretini destekleyeceğini bildiren Güner; “Sektörümüzün önde gelen temsilcileriyle beraber bu hedefe odaklandık. 53 üyemizle birlikte ülkemizi ve sektörümüzü en iyi şekilde sunmak üzere dünyanın en manâlı fuarında ceset gösterisi yapacağız” diye konuştu.

Fuarın Türk ürünlerinin Uzakdoğu pazarı kadar tanınması açısından da kayda değer olduğunu belirten Güner toplam 135.000 m2 alanda gerçekleştirilen fuarda 50 öbür ülkeden bin 599 yerel 2 bin 16 yabancı toplam 3 bin 615 firmanın yer aldığını ve fuar’ı 145 ayrı ülkeden toplam 55 bin 704 kişinin ziyaret ettiğini söyledi.

ABD ve Avrupa Birliği’nin en kayda değer pazarları olduğunu gösteren Güner, İngiltere ve İtalya’dan da gösterilen ilgiden hoşnut olduklarını ifade ederek fuardaki performansın Ekim ve Mart aylarındaki İstanbul Jewelry Show’a katılımı destekleyeceğini dile getirdi.

mücevher sektörü

Haber Kategorisi:
Gündem

Bu Habere Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir