banner

İlişkilerdeki duygular sağlığı da etkiliyor!

İlişkilerdeki duygular sağlığı da etkiliyor!

Uzman Psikolog Yasemin Aydoğdu, bir takım hissi davranışların, bir takım somut afiyet problemleriyle bağlantısının olduğunu söyledi.

İHA’nın haberine göre; Bilirkişi Psikolog Yasemin Aydoğdu, “Her evlilikte çatışmalar olur, ama insanlar farklı şekillerde tepkiler verir. Bazıları kendini kapatırken, bir takım kişiler öfkeyle karşılık verir. Evlilikle ilgili çalışmalarda çiftlerin 15 dakika süren konuşmaları incelenmiş ve çiftlerin 15 dakikada gösterdikleri davranışlarına bakılarak 20 sene sonraki sağlık sorunları varsayım edilmiştir. Farklı şehvetli davranışların uzun süreçte oluşturacağı sağlık sorunları tahmin edilmiştir. Katılımcılar San Francisco Körfezi Bölgesindeki 156 ihtiyar ve heteroseksüel çiftten oluşan ve yıllardır birlikte yaşayan çiftlerdir” dedi.

SONUÇLAR 20 YILLIK VERİLERDEN ELDE EDİLDİ

20 yıllık verilerden elde edilen sonuçların, insanların öfkelerini kontrol etmeye ihtiyacı olduğunu gösterdiğini ifade eden Aydoğdu, “İçinde bulunduğumuz hissi koşul, bedensel rahatsızlıklara sebep olmaktadır. İlişkilerdeki çatışmaları öfkeyle tanımlamak, tansiyonla ilgili sorunlara yol açabiliyor. Bireyin kendini duygusal olarak kapama hali ise sırt ağrıları ya da kas gerilmesine niçin olabilmektedir. Bugün yaşadığımız duygular, gelecek yaşamımızdaki rahatsızlıkları tahmin edebilmemizi sağlamaktadır. İlişkilerde duyguları saklayarak içe atmak kişiye hasar verir. Üzüldüğünüzü veya kırıldığınızı karşınızdaki kişiye ağırbaşlı bir şekilde söyleyin. Kendinizi açıklama etmekten korkmayın. Duygu ve düşüncelerinizle ilgili açık konuşmadığınızda özgüveninizi kaybedebilirsiniz” diye konuştu.

“UZUN SÜRELİ ÖFKE KİŞİYE ZARAR VERİR”

Öfkenin yoklama altına alınmaya çalışılmasının kayda değer olduğunu vurgulayan Aydoğdu, “Hipnoterapi yöntemi ile öfke sorununa veya kendini ifade edememe sorununa sebep olan olaylar bilinçaltı düzeyde ortaya çıkarılarak anlamlandırılır ve çözümlenir. Bireyin geçmişinde ya da çocukluğuna yönelik herhangi bir durum bulunmuyorsa, hipnoterapiye telkinlerle devam edilir. Bireyin olaylara perspektif değiştirilir” ifadelerini kullandı.

Haber Kategorisi:
Gündem

Bu Habere Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir