banner

İranla ticarete asıl engel konsolosluk onayı

İranla ticarete asıl engel konsolosluk onayı

Akdeniz Mobilya Kağıt ve Orman Ürünleri İhracatçıları Birliği (AKAMİB) Başkanı Bülent Aymen, ” İran ile zaman zaman yaşadığımız siyasi anlaşmazlıklar derhal küçük ekonomik yaptırımları beraberinde getiriyor. İran’ın bizim ihracatımızda evraklara İran Konsolosluğu’ndan tasdik zorunluluğu getirmesi ile bizimde ithalatımızda buna haklı olarak mütekabiliyet esasıyla karşılık vermemiz ticaretimizde manâlı bir engel teşkil ediyor. Bu engelin kalkması ihracatı artırır” diye konuştu.

AKAMİB’in bünyesinde yer aldığı Akdeniz İhracatçılar Birliği ihracatçıları için kilit yük içeren Ortadoğu pazarını değerlendiren Aymen, lojistik menfaat sebebiyle Suriye’de hem BM’nin ayrıca de yerli ithalatçıların en önemli tedarikçisi olduklarına dikkat çekti. Aymen, Katar’ın bölgede yaşanan siyasi kriz sebebiyle alımlarını Türkiye’ye kaydırması baştan sona bölgeden bu ülkeye yaş meyve sebze ihracatına olumlu yansımalar olduğunu ifade etti.

Türkiye’nin mobilya kağıt ve orman ürünleri ihracatı yılın ilk 8 ayı itibariyle 2.8 milyar dolara ulaşırken bunun 390 milyon doları AKAMİB kadar gerçekleştirildi. Türkiye’nin mobilya kağıt ve orman ürünleri ihracatının yüzde %13’ünü gerçekleştirdiklerini söyleyen Akdeniz Mobilya Kağıt ve Orman Ürünleri İhracatçıları Birliği (AKAMİB) Başkanı Bülent Aymen, “İran ile zaman zaman yaşadığımız siyasi anlaşmazlıklar hemen ufak idareli yaptırımları beraberinde getiriyor” dedi.

Türkiye’nin toplam mobilya kağıt ve orman ürünleri ihracatının yüzde 7’sinin gerçekleştiği ikinci büyük pazar olan İran’ın çıkardığı ‘konsolosluk onayı’ engelinin, ihracatın artmasında kayda değer bir engel haline geldiğini söyleyen Aymen, “İran’ın Türkiye’nin ihracatında evraklara İran Konsolosluğu’ndan onaylama zorunluluğu getirdiğini bizim de ithalatımızda buna haklı olarak mütekabiliyet esasıyla karşılık vermemiz ticaretimizde önemli bir engel teşkil ediyor” diye konuştu.

“Bu engelin kalkmasıyla ihracat artar” diyen Aymen, ABD’nin İran’a yaptırımlarının manâlı bir bölümünün devam ettiğini ve bu yüzden bankacılık sistemindeki sıkıntıların da giderilemediğini belirtti.

SURİYE’DE YERLİ İTHALATÇILARIN EN KAYDA DEĞER TEDARİKÇİSİYİZ

AKAMİB’in bünyesinde yer aldığı Akdeniz İhracatçılar Birliği ihracatçıları için kilit yük taşıyan Ortadoğu pazarını değerlendiren Aymen, lojistik avantaj sebebiyle Suriye’de hem Birleşik Milletler’in (BM) hem de yerli ithalatçıların en manâlı tedarikçisi olduklarına uyarı çekti. Aymen, “Bu ülkedeki karışıklıklar bittikten sonra idareli ilişkilerin gelişerek devamını arzuluyoruz” dedi.

Katar’ın bölgede yaşadığı siyasi kriz nedeniyle maruz kaldığı yasaklama nedeniyle yiyecek alımlarını Türkiye’ye kaydırması sebebiyle ülke ihracatına olumlu etkisi oldugu gibi bilhassa AKİB bölgesindeki gıda ve yaş meyve sebze ihracatına da olumlu yansımaları gerçekleştiğini belirten Aymen, “Bu süreci içten yönetmel, ve Katar gibi önemlı bir pazarda daimi olmalıyız” dedi.

İHRACATTA SON 4 AYDA FAZLA DAHA KAYDA DEĞER GELİŞMELER YAŞANACAK

İhracatın seyrini de değerlendiren Aymen, şunları söyledi:

“İhracat artışındaki istikrar sevindirici, 2017’nin kalan dört ayında çok daha kayda değer artışlar yaşanacak. Düşük kur hammadde maliyetlerimizi düşürecektir, fakat ihracat artışımızı ayrıca dolar ayrıca de miktar bazında değerlendirmeliyiz.”

Akdeniz Mobilya Kağıt ve Orman Ürünleri İhracatçıları Birliği Bülent Aymen iran iran türkiye ticari ilişkileri

Haber Kategorisi:
Gündem

Bu Habere Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir