banner

İtalya-Verona Marmomacc Mermer ve Teknolojileri Fuarı’na Türk mermercileri damga vurdu

İtalya-Verona Marmomacc Mermer ve Teknolojileri Fuarı'na Türk mermercileri damga vurdu

Mermer ve doğal taş endüstrisinde dünyanın en büyük fuarlarından biri olarak aşina İtalya-Verona Marmomacc Bilye ve Teknolojileri Fuarı’na, dünyadan 1670 katılımcının ürünlerini sergilendi. Türkiye’den de 130 firmanın katılarak büyük ses getirdiği fuarda, Türkiye’den 63 ulusal katılım, 67 kişisel 17 mahsul geliştirme (URGE) projesi katılımcılar kadar yoğun ilgiyle karşılaştı. 

Bilye ve travertende dünyanın en büyük rezervlerine sahip Türkiye, takriben 175 ülkeye ihracat gerçekleştiriyor. Mermer ve maden sektörü yılın birincil 8 ayında toplamda 3 milyar dolardan fazla ihracat gerçekleştirdi. Misket sektörünün hedefi yılı 2 milyar doların üzerinde bir ihracat rakamıyla tamamlamak. Türk ihracatçısı yaşanan sıkıntılara karşın mermer ve doğal taş endüstrisinde dünyanın en büyük fuarı olarak bilinen Verona Misket Fuarı’na, dünya pazarlarındaki payını çabucak çoğaltmak için geniş bir katılımcı ve ziyaretçi grubu ile katıldı.

ÇEVİK: ELİMİZİ TAŞIN ALTINA KOYMALIYIZ

Geçtiğimiz dönem İstanbul Maden İhracatçıları Birliği’nin (İMİB) yönetiminde yer alan Mustafa Selçuk Çevik, sektörün başkansız kalmasına rağmen İtalya’daki Verona Bilye Teknolojileri Fuarı’nda dünyanın dört bir göre gelen ithalatçılarla fazla bereketli iş görüşmeleri yaptıklarını anlattı. Çevik, sektörün yolunda muhakkak adımlarla ilerleyebilmesi için bir lahza önce herkesin elini taşın altına koyması gerektiğini vurguladı. Kendisinin de bu konuda yoğun mücadele sarf ettiğini gösteren Mustafa Çevik, “Yaşanan bütün sıkıntılara karşın Verona Bilye Fuarı’nda şirketlerimiz büyük rağbet fark etti. Az Daha İtalya’da gövde gösterisi yaptık. Fuara 63 milli katılım, 67 kişisel 17 URGE projesiyle yer aldık” dedi. İtalya-Verona Marmomacc Bilye ve Teknolojileri Fuarı Türkiye bilye sektörü Mustafa Selçuk Çevik İMİB

Haber Kategorisi:
Gündem

Bu Habere Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir