banner

İzmir’de İnflamatuvar Bağırsak Hastalarına (İBH) ‘Acil tuvalet bekleyemez kartı’ verilecek

İzmir'de İnflamatuvar Bağırsak Hastalarına (İBH) 'Acil tuvalet bekleyemez kartı' verilecek

İzmir İl Afiyet Müdürlüğü ile İnflamatuvar Bağırsak Hastaları (İBH) Dayanışma Yardımlaşma Derneği, tuvaletlerini tutamayan İBH hastalarının AVM, sinama salonu gibi yerlerdeki tuvaletlerde öncelik kazanmaları amacıyla ‘Ivedi tuvalet bekleyemez kartı’ uygulaması başlattı. Proje dahilinde İzmir´deki 5 binden fazla İBH hastasına bu kartlardan dağıtılacak.

İBH HASTALARINA ‘ACİL TUVALET BEKLEYEMEZ KARTI’ DAĞITILACAK

DHA’nın haberine tarafından; İzmir İl Sağlık Müdürlüğü ile İnflamatuvar Bağırsak Hastaları Dayanışma Yardımlaşma Derneği´nin müşterek düzenlediği proje kapsamında, tuvaletlerini tutamayan İBH hastalarına ‘Ivedi tuvalet bekleyemez kartı’ dağıtacak. Hastalıkları nedeniyle sosyal hayatlarının kısıtlayarak yaşamış İBH hastalarının alışveriş merkezleri gibi topluluk ortamlarda zorluk çekmemeleri için buraların tuvaletlerine bilgilendirme yazıları asılacak. İnflamatuvar Bağırsak Hastaları Dayanışma Yardımlaşma Derneği´nin projesine destek verdiklerini bildiren İl Sağlık Durumu Müdürü Bediha Salnur, şunları söyledi:

“İnflamatuvar Bağırsak Hastalığı bulaşıcı olmayan lakin yaşam her tarafında taşıdığımız geçmeyen bir rahatsızlık. diyabet yürek hastalığı gibi emin ihtiyaçları gidermeyi gerektiren hastalıklardan. Bu hastalar kesin dönemlerde alevlenme gibi durumlar yaşar. Bu alevlenme dönemlerinde hastalar hiçbir şekilde tuvaletlerini tutamaz. Bu becerilerini yitirirler. Bu da onların sosyal hayatlarını önemli şekilde etkiler. Biz İl Sıhhat Müdürlüğü olarak vatandaşlarımızın sağlıklı bir biçimde yaşamaları ve sağlıklarını korumak için projeler üreten, hastalıklarında da onlara hayatı kolaylaştıran bir merci olarak bu projeye yardım veriyoruz. Derneğimizin bize başvurusu üstüne yaptığımız araştırmada İzmir’de bu hastalığa sahip çoğu vatandaşımız olduğunu belirledik. Bir hastamız zeka olsa, nasıl oysa organ bağışında bir hasta için bağış yapılsın diyoruz. Bu hastalarımızın da sayısı bir bile olsa bu projeye destek devretmek durumundayız. Toplumumuzdaki vatandaşları bu rahatsızlık için bilinçlendirme namına kurumlarımızı, alışveriş merkezlerini, sinema salonlarını projeye dahil ettik. Çünkü bu hastalarımızın buralara gitme hakkı var, hakkından fazla ihtiyacı var. İzmir olarak biz bu hastaların yanındayız. Biz vericiyiz ve insanların dinç bir biçimde yaşayabilmeleri için ne gerekiyorsa veririz. Bu konuda bilinçli olmamak gayet normaldir, bilinçlendirmek ise bizim görevimiz.”

ALIŞVERİŞ MERKEZİNE, SİNEMAYA GİDEMİYORLAR

İnflamatuvar Bağırsak Hastaları Dayanışma Yardımlaşma Derneği Ömür Akkaya ise “Bizler alışveriş merkezlerine sinemalara gidemiyoruz. Çünkü tuvaletlerimizi tutamıyoruz. İl Sağlık Müdürlüğümüzün de desteğiyle `Acele tuvalet bekleyemez kartı´ projesini başlatıyoruz. Bu kartın bizlere fazla yardımsever olacağını ve bizim sosyal hayata daha tabi olacağımızı düşünüyoruz. İzmir´i pilot alan olarak seçtik. Bu kartı bildiren hasta tuvalet kuyruğunda öne geçebilecek. daha sonra tüm Türkiye´de yaygınlaşması için çaba göstereceğiz. bir takım hayati gerekliliklerimizi karşılamak için bu kart bizim için önemli. Bizler alışveriş merkezine gittiğimizde en güzel mağaza nerede değil, en yakın tuvalet nerede diye arıyoruz. Hayatımız bu derece engebeli. Bunun bir nebze kolaylaşması için böyle bir proje düşündük” dedi.

izmir İBH Ivedi tuvalet bekleyemez kartı

Haber Kategorisi:
Gündem

Bu Habere Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir