banner

Kahramanmaraş’ta şekilli meyve üretiyorlar

Kahramanmaraş'ta şekilli meyve üretiyorlar

Andırın ilçesine emrindeki Pınarbaşı Mahallesi’nde ev hanımı Nilgün Kayıran, 5 yıl önce millet pazarından aldığı 5 kök çilek fidesini evinin balkonundaki saksılara dikti. sonradan fideleri evinin yandaki 1,5 dönümlük bahçeye taşıyan ve yıllık 5 ton civarında ürün almayı başaran Kayıran, sektöre bu sayede adım attı.

Eşi Ömer Kayıran ile elma bahçesi kurmaya karar veren girişimci bayan, yurt içi ve dışındaki otellere hizmet veren bir şirketle anlaşarak erkenci cinste yetiştirdikleri elmaları hasat öncesi değişik aparatlarla kalp ve küp şekline dönüştürerek satmaya başladı.

+7

İstanbul’daki bir işyeri aracılığıyla otellere satılan meyveler, büyük ilgi gördü. Kısa sürede imal kapasitesini geliştiren çift, daha artı ürün elde etmek için çalışma yapıyor.

Çiftin kurduğu bahçe hem izdivaç hazırlığı yapanlar tarafından da doğal resim stüdyosu olarak kullanıyor.

Girişimci Nilgün Kayıran, AA muhabirine yaptığı açıklamada, balkonda hobi olarak yetiştirmeye başladığı 5 kök çileği tarlaya taşıdığını, bu işten çok verim aldığı için de eşiyle elma bahçesi kurarak işlerini büyütme kararı aldıklarını söyledi.

Kurdukları elma bahçesinden de bu sene çok verim aldıklarını dile getiren Kayıran, şunları kaydetti:

“Üretmeye başladığımız kalp ve küp şeklindeki elmaların 7 yıldızlı otellere ve yurt dışına satışı yapılıyor. Bu işte başarılı olmayı fazla istiyorum. Bir kadın olarak toprakla mücâdele etmek ve üretimde yer almak fazla çok iyi bir şey. Üretmek daha hoş. Kadınların üretimde yer almalarını öneriyorum. Yürek şeklinde elmaların insanların daha fazla dikkatini çektiğini düşünüyorum.”

Bahçeye elmayı görmeye gelenlerin resim çektirdiğini ifade eden Kayıran, “Elmaları alıp kalplerinin üzerine koyup fotoğraf çektiriyorlar. Özellikle nişanlılar geliyor. Yeni evle çiftler gelip burada doğa çekimi yapıyor.” dedi.

Ömer Kayıran da elmaların keza erkenci hem de file sistemiyle çizgili olması nedeniyle firmanın dikkatini çektiğini söyledi.

Kayıran, “Yürek ve küp şeklinin dışarıda kalan elmalarımız Kahramanmaraş ilk kez almak üzere çevre illerde satışı yapılıyor.” dedi.

kahramanmaraş elma şekilli elma

Haber Kategorisi:
Gündem

Bu Habere Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir