banner

Kamera önünde de arkasında da şenlik var!

Kamera önünde de arkasında da şenlik var!

Demet Akbağ’ın üstüne çekilen dördüncü film ‘Görevimiz Tatil’in izleyiciye ne kadar kahkaha attıracağı 23 Mart’tan itibaren anlaşılacak fakat İzmir’in hoş ilçesi Birgi’deki set izleniminden ortaya meydana çıkan netice: ‘Keşke kamera peşinde yaşananları da çekseler. Ne hoş film olurdu’

KAMERA ARKASINDAN DA BİR FİLM ÇIKAR 

Demet Akbağ’ın kamera karşısına geçtiği 22’nci sinema filmi. Murat Şeker’in yönetmen koltuğuna oturduğu 12’nci sinema filmi. 

‘Görevimiz Tatil’…

Yılmaz Erdoğan, filmlerindeki ve tiyatro oyunlarındaki rolleri Demet Akbağ’a yazdı. Cet Demirer, ‘Eyyvah Eyvah’taki ‘Firüzan’ı Demet Akbağ’ı hayal ederek bir gövde haline getirdi. Sermiyan Midyat, Demet Akbağ’ın rol alması halinde ‘Hükümet Bayan’ı senaryolaştırıp çekti. Ayrıca Çağan Irmak da Demet Akbağ’ın kabul etmesiyle yazdığı ‘Nadide Yaşam’ı beyazperdeye taşıdı.

Acilen sıra Murat Şeker’deydi.

12 yıllık kariyerini Demet Akbağ ile taçlandırmak istiyordu. Niçin mi? O Demet Akbağ ki son 30 yılda en çok filmde rol bölge bir isimdi. O Demet Akbağ fakat canlandırdığı karakterlerin çeşitliliği açısından da filmlerinin izleyici sayısı açısından da rakipsizdi. O Demet Akbağ ancak tiyatroda ve televizyonda olduğu gibi sinemada da üç kuşağa hitap edebilmişti. sonuç olarak Demet Akbağ idi. Murat Şeker, yardımlaşmak istediği Demet Akbağ ile geçtiğimiz sene Adana’da karşılaştı.

– Demet Bayan, sizinle hiç iş yapmadık. Birlikte bir film çekmeyi fazla isterim…

– Çakal olur aklını alırım fakat…

Adana’da bu konuşmayla arkadaşlıkları başlayan Demet Akbağ ile Murat Şeker, İstanbul’a döndükten daha sonra sıkça buluşup birlikte film çekmek için proje geliştirme üstüne çalıştı. O çalışmayla da Şeker’in aklındaki hikâye gelişti. En sonunda hikâye üstünde mutabık kalındıktan daha sonra senaryo yazıldı. Dünya sinemasında da Türk sinemasında da eşine ender rastlanır bir koşul yaşanmıştı. Senaryoya tarafından oyuncu belirlenmemiş, oyuncuya tarafından hikâye belirlenip senaryo yazılmıştı. Hoş, Demet Akbağ, bu durumu daha önce üç kere yaşayan olsa da ilgi çekiciydi.

‘Görevimiz Tatil’in setine gidilmeli, bu klasik dışı şart yerinde gözlemlenmeliydi.

Aile babamız ‘Sıtkı’ (Zafer Algöz) Moliere’in ‘Cimri’sindeki ‘Harpagon’u bile mumla aratacak bir adamdır. Eşi Türkan (Demet Akbağ) ise yaşadığı hayattan bıkmış, kocasının çocuklarına ve kendisine olan ilgisizliğinden yandan pek dertlidir. Hatta ayaklanma bayrağı çekecek değin gözünü karartmıştır. En son tatile ne vakit gittiklerini bile hatırlamayacak dek birbirinden kopmuş aile fertlerinin yeniden kaynaşması için terapistlerinin telkinleri sonunda sonuç verir.

istanbul’dan kiralanan karavanla Antalya’ya içten yola çıkılır. Natürel ancak her şey yolunda gitmez. Ege’nin bir köyünde o karavan bozulur ve cümbüş başlar. Oyuncuların dediğine tarafından hem de ne cümbüş. Öyle böyle değil.

Bütün bir aile komedisi.

Ayrıca de iki kere. Birincisi bir ailenin tatile çıkmaya kalkışmasıyla yaşanan komik olayları içeriyor. Diğeri ise izleyicilerin bütün aile fertleriyle aynı anda izleyebilecek olmalarının ‘Görevimiz Tatil’in müşterek yapımcısı, senaristi ve yönetmeni Murat Şeker’in garantörlüğünün aşağı bulunması. Filmin seti Türkiye’nin en hoş ilçelerinden biri olan Birgi’de belirlenmiş. Ama o Birgi UNESCO göre Dünya Mirası Geçici Listesi’ne eklenerek koruma altına dargın. Küp Uçuran Kalesi, Çakırağa Konağı, Birgivi Mehmet Efendi Medresesi, Aydınoğlu Hamamı gibi günümüze ulaşmış güzellikleri bakmak gerekir lakin ondan önce sete gidilmeliydi.

BİRİNCİ GÜN 

Hava ılık, setin kurulduğu Birgi’nin çar- şısı topluluk. Birgililer keza meşhur oyuncuları keza de bir filmin nasıl çekildiğini görmek için setin çevresine konuş- lanmışlar. Demet Akbağ, karavanının içinde saç ve makyaj hazırlığında. Zafer Algöz, Küp Uçuran Kalesi’nin duvarına oturmuş replikleri için ezber tekrarında. Sarp Apak, Sinan Çalışkanoğlu, Filiz Ahmet set yakınlarında karşılaşıp sohbet ettikleri hayranlarıyla. Murat Şeker, asistanlarıyla çekilecek plan üzerine konuşmakta.

Vakit cilalı. Cümbür Cemaat kamera karşı.

Önce set görevlilerinin bütün çarşıda yankılanan ‘Sükunet’, arkasından da yönetmen Murat Şeker’in ‘Buyrun, çekiyoruz. Kamera!’ nidaları. Demet Akbağ, Başarı Algöz, Sarp Akkaya, Sinan Çalışkanoğlu, Filiz Ahmet ve gelecek taahhüt eden Ali Keçeli… Bütün başrol oyuncuları sabah akşama dek zor bir sahnenin çekimi için ter döküyor.

Her çekim sonrası Demet Akbağ, monitöre bakarak Murat Şeker ile bakış alışverişinde bulunuyor. Her ikisinin onayı sonrası bir başka sahnenin çekimine geçiliyor. Laf konusu sahnede yer alan oyuncular topluluk olunca toplu çekim, bireysel çekim, birkaç açıdan çekim, genel plan, yakın plan derken akşam oluyor. Cümbür Cemaat oteline çekilmiştir. Bir eğlence de akşam yemeği esnasında yaşanacakmış meğer. O gün Beşiktaş’ın maçı var. Hal öyle olunca kopkoyu bir Beşiktaş taraftarı olan Galibiyet Algöz televizyonun karşısına geçmeden önce saatlerce psikojik olarak hazırlandı. ‘Beşiktaşım oleyyy.’ Sanırsınız Zafer Algöz Beşiktaş’ın başkanı. Veya teknik direktörü. Veya kaptanı… Yani böylece.

Beşiktaşın futbolcuları maç- lara psikolojik olarak Zafer Algöz’ün yarısı dek hazırlanabilse her sezon açık ara kazanan olur. Hatta Şampiyonlar Ligi ve ve Süper Kupa’da da. Akşam maç saati. Demet Akbağ, Galibiyet Algöz ve Murat Şeker ayrı masalarda oturuyor. Niye mi? Çünkü Akbağ, Algöz’ün Galatasaraylı versiyonu. Şeker ise futbol, basketbol, voleybol ve öteki bütün branşların yurtiçi, yurtdışı maçlarına gidecek dek ilginç kopkoyu bir Fenerbahçeli. Koşul böyleyken maç yayınının olduğu saatte aynı masada oturmaları sinir sağlıkları açısından öyle iyi olmayacak. Beşiktaş gol atıyor. Zafer Algöz, Demet Akbağ ile Murat Şeker’in masalarına gidip şovunu yapıyor. Beşiktaş gol yiyor, şov sırası Akbağ ile Şeker’e geliyor. Tam bir cümbüş.

O anda yaşananlar farklı bir komedi filmi olur. Belirli mi olur? Murat Şeker bu. O atmosferdeki komediyi yapımcı, senarist ve yönetmen gözüyle nasıl olursa olsun daha iyi sezmiştir. Beşiktaş’ın evinde berabere kalmasıyla günün hüzünlüsü Galibiyet Algöz, günün keyiflileriyse Demet Akbağ ile Murat Şeker oluyor.

sırası gelmişken dipnot: Murat Şeker öncelikle bir filminde Fenerbahçeli olmayan oyunculara rol verdi.

RAKAMLARLA DEMET AKBAĞ

Film Sayısı: 22

Dizi Sayısı: 17

Ödül Sayısı: 3

İzleyici Sayısı: 29 milyon 655 bin 287

Filmlerinin Hasılatı: 243 milyon 835 bin 65 TL

İKİNCİ GÜN

Hava yeniden ılık. Bu kere Ödemiş’in Yusuflu Köyü’ndeki set çevresi oldukça topluluk. Murat Şeker’in ve set görevlilerinin nidaları bu kere Yusuflu Köyü’nü inletiyor. ‘Türkan’ önde ‘Sıtkı’, ‘Ali’, ‘Gülizar’, ‘Melike’, ‘Muhtar’ ve olabildiğince topluluk köy ahalisi ardından koşturuyor. Genel plan, yakın plan, but planı, drone çekimi, her tarafta derken oyuncuların birkaç kilo vermeleri işten bile değil. Karavanlarının bozulmasıyla sığındıkları köyde yanlış giden ne varsa ‘Türkan’ onun peşinde etrafa açıklamalar yağdırıyor. Bütün da hükümet olacak bayan. Pardon, zaten olmuştu. Ünlü yönetmenimiz Murat Şeker bugün birazcık gergin. Dış çekim olduğu için bir gözü kesintisiz havada. Bulutları teftiş ediyor. ‘Yağmur yağacak mı, yağmayacak mı?’ Elinde telefon, bölgenin hava durumunu saat saat gözden geçirip ‘Sanki yağmayacak’ diyor. Çekim aralarında konuşuyoruz… 

Demet Bayan olmasaydı bu filmi çekmeyecek miydin?

– Evet, çekmeyecektim.

Neden?

Demet Abla benimle çalışmayı kabul ettikten daha sonra bu hikâye çıktı. Sonra proje üzerine çalıştık. Demet Akbağ’ın çekimlerine ara verildi. Birkaç yüzyıllık zeytin ağacının altında soluklanıyor. Anında soruyorum… 

Siz kabul etmeseydiniz bu film çekilmeyecekti.

– Murat teveccüh gösterdi. 

Daha önce de üzerinize üç film çekilmişti…

Demet Akbağ’dan tatlı bir gülüş… Murat Şeker’in hayalini bir ceset haline getiren Demet Akbağ ile rol arkadaşları Başarı Algöz, Sarp Akkaya, Sinan Çalışkanoğlu, Filiz Ahmet ve Ali Keçeli günün sonunda oldukça bitkin düşseler de izleyiciye vaat ettikleri komedinin bir parçasını daha çekmenin huzuru içinde otellerine döndüler.

Daha sonraki günler ikinci günün akşamında ne gibi zıpırlıkların yaşandığını bilemiyorum. Yalnızca Murat Şeker’in kamera arkasından yaşananları bir şekilde film haline getirmesi halinde karınlarına ağrılar girecek olan izleyiciye büyük keyif vereceğini biliyorum. En azından bir kamera arkası bölümü hazırlamalı.

RAKAMLARLA MURAT ŞEKER

Yönetmen: 12

Program Metni: 10

Yapımcı: 9

Oyuncu: 3

İzleyici Sayısı: 5 milyon 295 bin 773

Filmlerinin Hasılatı: 51 milyon 962 bin T

Görevimiz Tatil

Haber Kategorisi:
Gündem

Bu Habere Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir