banner

Kim Jong Un hidrojen bombası için parti verdi!

Kim Jong Un hidrojen bombası için parti verdi!

Kore Merkez Haber Ajansı (KCNA), Kim Jong Un’un nükleer bomba testine katkıda bulunan nükleer bilim adamlarını ve öteki üst düzey askeri ve parti yetkililerini kutlamak için büyük bir anma düzenlediğini açıkladı.

Dağıtılmış sanat performanslarının sergilendiği kutlamada Kuzey Kore lideri Kim Jong Un, Kore Merkez Haber Ajansı kadar yayımlanan fotoğrafta hidrojen bombası testine katkıda yer alan nükleer bilim adamları ve mühendislerle mutlu bir poz verdiği görülüyor.

Kuzey Kore’nin nükleer programının hayata geçirilmesinde hayati rol oynadıkları belirli Nükleer Silahlar Enstitüsü başkanı Ri Hong Sop ve Cephane Sanayi Departmanı başkan yardımcısı Hong Sung Mu ile aralıksız yakın bir alıştırma gerçekleştirdiği ifade edilen Jong Un, hidrojen bombasını geliştirilmesinde önemli rol oynayan ikilinin “devletin nükleer gücünü bitirme hedefine ulaşırken öncülük ettiklerini” belirtti.

Kim Jong un, “Hidrojen bombasının son testinin, karşılaşılan zorluklar esnasında Kore halkına kazandırılan büyük galibiyet” olduğunu söyledi.

Geçtiğimiz hafta BM Güvenlik Konseyi, ABD, Japonya, Fransa, İngiltere ve Güney Kore’nin talebi üzerine Kuzey Kore’nin en son yaptığı kıtalar arası balistik füze düzenli hidrojen bombası denemesini karşılaşmak için ivedi toplanmıştı.

Toplantıda, Çin’in BM Kalıcı Temsilcisi Liu, gelişen gerginliğin görüşme aracılığıyla çözülmesi çağrısını yinelemiş, “Çin, Kore Yarımadası’nda kargaşa ve savaşa katiyen müsade vermeyecek.” diye konuşmuştu.

Rusya’nın BM Kalıcı Temsilcisi Vasily Nebenzia da BMGK kararlarını dikkate almayan Kuzey Kore’nin dinç bir şekilde kınanması gerektiğini belirterek, krize siyasi ve diplomatik bir çözüm bulunması çağrısı yapmıştı.

İngiltere’nin BM Daimi Temsilcisi Matthew ise milletlerarası toplumun, Kuzey Kore’nin gerginliği azaltması durumunda diyaloğa hazır olduğunu açıklama etmişti.

BM Genel Sekreteri’nin Siyasi İşlerden Sorumlu Yardımcısı Jeffrey Feltman de BMGK’nın bu sene 10 kez Kuzey Kore’nin nükleer füze denemelerini karşılaşmak için toplandığını anımsatarak, Kuzey Kore’nin güvenli olmayan provokasyonlarının son derece endişe verici olduğununun altını çizmişti.

KUZEY KORE’YE YENİ YAPTIRIM ÇAĞRISI

Fransa’nın BM Daimi Temsilcisi Francois Delattre de Kuzey Kore’nin nükleer tehdidinin “boyut değiştirdiğini” belirterek, bu ülkeye derhal yeni ekonomik yaptırımlar uygulanması çağrısında bulunmuştu.

Japonya Savunma Bakanı Itsunori Onodera, yakacak ikmallerini yavaşlatmak hatta alıkoymak de dahil edinmek üzere ilave yaptırımlarla Kuzey Kore üzerinde baskı yapılması çok manâlı olduğunu söylemişti.

Onodera, devletin devlete ait yayınlama organı NHK’ya verdiği demeçte, “Kuzey Kore’ye füze geliştiremeyeceğini izah etmek için sıkı bir zorlama uygularsak diyaloğu kabul eder ve diplomatik çabalarla ilerleyebiliriz.” ifadelerini kullanarak, “Sıkı bir baskı uygulamadıkça, Kuzey Kore yönünü değiştirmeyecek.” demişti.

Haber Kategorisi:
Gündem

Bu Habere Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir