banner

Koç Holding’ten sergiye yapılan saldırıyla ilgili açıklama geldi

Koç Holding'ten sergiye yapılan saldırıyla ilgili açıklama geldi

İKSV tarafından Koç Grubu belli başlı sponsorluğunda düzenlenen 15. İstanbul Bienali ile eşzamanlı olarak Üsküdar Bağlarbaşı’ndaki Abdülmecid Efendi Köşkü’nde sergilenen eserlere yapılan saldırının arkasından Koç Holding’ten tanımlama geldi.

Koç Holding tarafından yapılan yazılmış açıklamada şu ifadelere yer verildi;

“Ülkemizden ve dünyadan 24 sanatçının 1700’lerden günümüze geniş bir döneme yayılan ve bir kısmı Türkiye’de başta sergilenen 30 yapıtını bir araya getiren Kapı Çalana Açılır sergisine önce sosyal medyada yanlış ve manipülatif bilgiler üzerinden itibarsızlaştırma kampanyası düzenlenmiş, daha sonra da bu saldırılar fiili bir şekle dönüşmüş ve pazar günü küçük bir grubun saldırısı yaşanmıştır.

“ABDÜLMECİD EFENDİ KÖŞKÜ HİÇBİR VAKIT İBADETHANE OLMADI”

Serginin yapıldığı Abdülmecid Efendi Köşkü inşa edildiğinden bugüne dek ibadethane ya da tanrısal ziyaret mekanı olarak hiç kullanılmamış olup, özel bir mülktür. Kamuoyuna ‘mihrap’ diye lanse edilen birim gerçekte şöminedir ve yönü güneybatıdır. Tüm kamuoyunun bileceği gibi mihrabın yönünün kıbleye dönük olması gerekir ve kıble güneydoğu yönündedir.

Bu sergi nedeniyle toplumun tanrısal değerlerine saldırılıyormuş gibi bir kavrama yaratılmaya çalışılmasının hiçbir dayanağı yoktur. Koç Topluluğu, inanç özgürlüğüne ve bütün inançların kutsallarına ardına kadar saygılıdır. Toplumsal kalkınmanın en önemli unsurlarından biri düşünce özgürlüğü ve bunun en etkin mecralarından olan kültür ve sanattır. Kendisine hitap edeni sanat olarak görüp, etmeyeni hayal gücü ve aşırılıklar üzerinden korkutma ve baskı unsuru olarak kullanmaya kastetmek, sığ bir yaklaşımdan öteye gidemez ve kabul edilemez.”

twitter

 

 

 

Koç Holding Bienali İKSV

Haber Kategorisi:
Gündem

Bu Habere Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir