banner

Kurbanlıklara “beş yıldızlı otel” konforu

Kurbanlıklara "beş yıldızlı otel" konforu
Kurbanlıklara "beş yıldızlı otel" konforu

Erzurum’daki pazarda satışa sunulan büyükbaş ve küçükbaş hayvanların konaklaması ile ihtiyaçlarının karşılanması amacıyla kurulan “hayvan oteli”, kurbanlıklar ve besicilere “beş yıldızlı” konfor sunuyor.

Kurbanlıklara "beş yıldızlı otel" konforu

Türkiye’nin en manâlı hayvancılık merkezlerinden Erzurum’un Aziziye ilçesi Kayapa Mahallesi’ndeki 70 bin metrekare alana kurulan ve 19 bin metrekare kapalı alana sahip Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği Hayvan Satmak Yeri’nde Kurban Bayramı dolayısıyla büyük bir yoğunluk yaşanıyor.

Kurbanlıklara "beş yıldızlı otel" konforu

Erzurum ilk önce edinmek üzere Kars, Ağrı, Iğdır, Erzincan ve Ardahan’dan yıl baştan başa besledikleri kurbanlıkları satmak için bu canlı hayvan pazarına gelen besiciler, emeklerinin karşılığını sıkı pazarlıklar sonucu sattıkları kurbanlıklarla almaya çalışıyor.

Kurbanlıklara "beş yıldızlı otel" konforu

Pazarda, kentteki alıcıların yanı sıra İstanbul öncelikle olmak üzere Kayseri, Ankara, Bursa gibi büyükşehirlere ve Karadeniz bölgesindeki illere de gönderilen kurbanlıkların satmak mesaisi sabahın birincil ışıklarıyla başlıyor.

Kurbanlıklara "beş yıldızlı otel" konforu

AB STANDARTINDA “HAYVAN OTELİ”

Hayvancılığın en kayda değer geçim kaynaklarının başında geldiği kentte kurulan bu pazarda, Kurban Bayramı ve hayvan sevkiyatlarındaki aşırılık göz önünde bulundurularak besiciler ve getirdikleri büyükbaş ve küçükbaş hayvanlar için bir kullanım başlatıldı.

Kurbanlıklara "beş yıldızlı otel" konforu

Bu çerçevede, kente tabi ilçeler ve çevre illerden gelen besiciler ile getirdikleri büyük ve küçükbaş hayvanların bekletilmesi nedeniyle Avrupa Birliği (AB) standartlarında “hayvan oteli” oluşturuldu.

Kurbanlıklara "beş yıldızlı otel" konforu

Vergi mükellefi olan müteşebbislere kiralanan yerleşkede her biri 250 büyükbaş hayvan kapasiteli 3 kapalı ağıl ve 2 bin 500 küçükbaş hayvan kapasiteli bir ahırdan oluşturulan alanda bakım, yemleme, yıkama ve temizleme anlamında her türlü olanak sağlandı.

Kurbanlıklara "beş yıldızlı otel" konforu

Getirdikleri hayvanlarının yanından terketmek istemeyen besicilere de konaklama imkanının sunulduğu yerleşkede “hayvan oteli” olarak isimlendirilen bu yerlere bırakılan her büyükbaş hayvan için 10, küçükbaş hayvan için ise 1 lira jurnal konaklama bedeli alınıyor. Hayvanlarını yemlemenin yanı sıra bakım yapma imkanına da sahip olan besiciler, ihtiyaç durumunda minik bir arz ücret ödeyerek bu işleri görevlilere yaptırabiliyor.

Kurbanlıklara "beş yıldızlı otel" konforu

GECELİĞİ 1 LİRAYA KONAKLAMA İMKANI

Erzurum Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği Müdürü Akın Üstün, AA muhabirine, Erzurum’da ruhsatlı bir havan pazarı olmadığını ayrım ederek bu eksikliği Türkiye’nin en büyük ve en modern hayvan pazarını yaparak çözdüklerini söyledi.

Kurbanlıklara "beş yıldızlı otel" konforu

Hayvancılığın yoğun yapıldığı ilçelerin büyük kasaba merkezine uzakta olduğunu belirten Üstün, “Erzurum’a Konya, Afyon, Ankara ve İstanbul ilk kez edinmek üzere Türkiye’nin her tarafından gelen hayvan alıcıları var. Bu ahali hayvanlarını aldıklarında veya satış istediklerinde benzer gün sevk edemiyorlarsa barınma problemi yaşıyor. Bu problemi aşmak için canlı hayvan oteli yaptık.” dedi.

Üstün, burada hayvanlar ve besiciler için tüm detayların düşünüldüğünü belirterek, şöyle devam etti:

Kurbanlıklara "beş yıldızlı otel" konforu

“Hayvanların jurnal konaklama ücreti 1 ila 10 lira aralarında değişiyor. Vatandaş, hayvanını özel besleyecekse bunun maliyeti alacağı yeme kadar değişiyor. Yem ve otu piyasa fiyatına veriyoruz. Pazarlarda genellikle fiyatlar karaborsa olur. Ama burada bir teftiş ve düzen var. Burası için 5 yıldız desek yeridir. Beş yıldızlı otelde bir insanın konaklamasında düşünülen ne varsa, biz de bu otelde besicilerin ve hayvanlarının bütün ihtiyaçlarını karşılıyoruz.”

Buradaki mülkiyet ve kontrolün Birliğe ait olduğunu fakat vergi mükellefi olan müteşebbislere kiralandığını aktaran Üstün, şöyle konuştu:

Kurbanlıklara "beş yıldızlı otel" konforu

“Kiralarken de o kadar bağımsızlık bırakılmamıştır. Çünkü burada önceliğimiz vatandaşa hizmettir. Yurttaş getirip hayvanının buraya bıraktığında isterse kendisi yemini alıp verebilir, isterse yem miktarını hancıya söyler ve parasını öder, onu handa çalışan işçiler o hayvana yedirir. Yurttaş ‘Ben hayvanımı kendim besleyeceğim’ derse gelip ihtiyacı değin hayvanının otunu, kesif yemini alır, hayvanının önüne verir. Suyu derhal yanı başındadır. Böylece alışılmış ahırlar gibi bir sabahleyin bir akşam su içsin yok, hayvanın suya ihtiyacı varsa 24 saat su içebilmelidir. Bunu düşünerek suluklar yaptırdık. Yemleme, bakım ve tımarları 24 saat yapılmaktadır. Yerleşkeye, sadece isim olarak kullanmak yerine otel olma vasfını da kazandırdık.”

Haber Kategorisi:
Gündem

Bu Habere Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir