banner

Lübnan sınırını terör örgütü DEAŞ’tan temizledi

Lübnan sınırını terör örgütü DEAŞ'tan temizledi

Lübnan ordusu, 19 Ağustos’ta terör örgütü ‘a karşı ülkenin kuzeydoğusunda başlattığı “Dağların Şafağı” operasyonunun sona erdiğini duyurdu.

Ordu, operasyonun sona erdiğini ve bölgenin tamamının denetleme altına aldığını kullanmak ve işlem sırasında yaşananlar hakkında aydınlatmak için bugün basın turu düzenledi.

Basın turu kapsamında açıklamalarda yer alan Lübnanlı bir komutan, “Son DEAŞ üyesinin dün akşam saatlerinde  ‘dan ayrılması ile operasyonumuz sona erdi. Sınır güvenliğini en ince ayrıntısına kadar sağlamış olduk. Askerlerimiz sınırın kayda değer noktalarına konuşlanmış durumda.” dedi.

Yerli ve yabancı fazla sayıda basın mensubunun katıldığı basın turu yerel saatle 09:00’da Lübnan’ın doğusunda Suriye sınırındaki kasabalardan Ra’s Baalbek’teki askeri merkezde başladı.

BÖLGEDE MAYIN ARITMA İŞLEMLERİ DEVAM EDİYOR

Operasyonun yürütüldüğü odada, haritalar eşliğinde alan hakkında data veren askeri yetkililer, bölgede mayın temizleme ve yeni yollar açma işlemlerinin devam ettiğini belirtti.

Basın turu kapsamında, dağlık bölgedeki coğrafi güçlük ve mayın tehlikesinden nedeniyle yola askeri araçlarla devamlı medya mensupları, Suriye sınırına sıfır noktada bulunan ve sınır güvenliğini karşılayan Lübnan ordusuna ait askeri üsleri ziyaret etti.

Dağlık bölgede, operasyon esnasında vurulan DEAŞ mevzileri, çatışmaların yaşandığı yerler ve DEAŞ’e ait vurulan araçlar gözlemlendi.

Lübnan ordusu ve Hizbullah örgütünün, bölgede DEAŞ kadar kazılan mağaraları, hazırlanan siperleri ve döşenen mayınları imha etme işlemi devam ediyor.

Lübnan ordusu, 19 Ağustos’ta terör örgütü DEAŞ’a aleyhinde başlattığı “Dağların Şafağı” operasyonunda dün sabahtan ateşkes duyuru etmişti. Operasyonda 6 Lübnan askeri hayatını kaybetmiş 17 asker ise yaralanmıştı.

Ateşkes, DEAŞ’ın 2014’te kaçırdığı 9 Lübnan askerinin cesedini Lübnan’a teslimine karşılık, terör örgütünün Suriye’nin Deyrizor şehrine çekilmesiyle ilgili süren müzakereler dahilinde duyuru edilmişti.

Lübnan emniyeti ise kaçırılan askerlerden 8’inin cesetlerini dün teslim almıştı. Lübnan Emniyeti Genel Müdürü Abbas İbrahim, yapılan uzlaşma gereğince ülkenin doğusundaki dağlık bölgede yer alan DEAŞ militanlarının Suriye’nin Deyrizor şehrine gideceklerini belirtmişti.

Lübnan’ın Suriye sınırındaki Arsal kasabasında Ağustos 2014’te ordu birlikleriyle Suriye’den gelen silahlı gruplar aralarında 5 gün devam çatışmalarda 17 Lübnan askeri ölmüş, 86 asker yaralanmış, fazla sayıda asker de kaçırılmıştı.

 

Haber Kategorisi:
Gündem

Bu Habere Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir