banner

Mardinli Zahit Mungan’dan ‘insan uçuran’ 60 metrekarelik uçurtma

Mardinli Zahit Mungan'dan 'insan uçuran' 60 metrekarelik uçurtma

Mardinli Zahit Mungan (25), naylon poşet uçurarak başladığı çocukluk tutkusunu bir hayat biçimine çevirdi. Uçurtmalarıyla dünyayı dolaşan Mungan’ın yeni hedefi, “insan uçuran” 60 metrekarelik uçurtmasıyla “parasled” kategorisinde Guinness Rekorlar Kitabı’na girmek.

Gazete Habertürk’ten Istek Kaya’nın haberine kadar, “Bizim o kadar elektronik oyuncaklarımız yoktu” diyen Mungan, naylon poşetten yeni hedeflere nasıl geldiğini şöyle anlattı:

“Birincil uçurtmam bildiğimiz naylon poşetti. sonra iblis uçurtması denilen uçurtma, gerisinde kasnaklı uçurtma yaptım. Kendimi geliştirdim. 14 yaşımda ‘delta’ adı verilen ilk kuyruksuz uçurtmamı yaptım. Dikiş makinesiyle diktim.”

Zahit Mungan, hayalindeki “insan uçuran uçurtma” projesi için, halat ip kullanarak 5 ayda 60 metrekarelik uçurtma yaptı. Mungan, “Buna parasled uçurtma deniyor. Bu kategoride dünyanın en büyük uçurtması. 65 kiloluk bir insanı kaldırdı.

Kız kardeşimi 4-5 metre havalandırdı. Bu uçurtma ile Guinness’e başvuracağım” dedi. Mungan, şahmeran figürlü uçurtmasıyla öbür ülkelerde festivallere katıldı.

Zahit Mungan Guinness rekorlar kitabı

Haber Kategorisi:
Gündem

Bu Habere Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir