banner

Marine Le Pen’in yetkileri elinden alınan yardımcısı istifa etti!

Marine Le Pen'in yetkileri elinden alınan yardımcısı istifa etti!

Fransa’da aşırı sağ parti Ulusal Cephenin (FN) Başkan Yardımcısı Florian Philippot, Genel Başkan Marine Le Pen’in yetkilerini elinden almasından bir gün daha sonra partisinden istifa ettiğini bildirdi.

France 2 televizyon kanalına konuşan Philippot, “Hiçbir şeyden sorumlu Genel Başkan Yardımcısı olduğum bildiri edildi ve ben bundan, hiçbir şey yapmayan Genel Başkan Yardımcısı olma maskaralığından hoşlanmadım.” ifadelerini kullanarak partiden istifa ettiğini açıkladı.

Partililerin bu durumdan fena etkilendiğini kaydeden Philippot, görevlerinin elinden alınmasından sonra artık partide kalamayacağını belirtti.

Philippot’nun istifası Le Pen ile aralarında bir süredir sürekli sürtüşmenin bir sonucu olarak görülüyor. Le Pen dün “Philippot, çıkar çatışmasına neden olan Yurtseverler Başkanlığı ve partideki strateji ve iletişimden sorumlu Genel Başkan Yardımcılığı gibi iki farklı sorumluluğa son verme çağrıma yanıt vermedi.” diyerek Philippot’nun yetkilerinin elinden alındığını duyurmuştu.

2009’dan itibaren Le Pen’in danışmanlığını yapan Philippot, 2012’de de Genel Başkan Yardımcılığı görevine getirilmişti. aynı zamanda Avrupa Parlamentosu Milletvekili olan Philippot, bu yılın mayıs ayında Yurtseverler isimli oluşumu kurmuştu.

Son seçimlerden daha sonra ikili arasındaki görünüm ayrılıklarının arttığı belirtilirken özellikle Avrupa Birliği (AB), avro ve ulusal hür gibi konularda ortaya meydana çıkan görünüm ayrılıklarının istifaya giden yolu açtığı kaydediliyor.

Fransa’da son 60 yılın yöneticilerinin vazgeçilmez okullarından biri olarak görülen Milli İdarecilik Okulu (ENA) mezunu olan Philippot, Le Pen’in, partinin sloganlarından biri haline gelen “Avrodan ayrılıp Fransız frangına geri dönme” vaadini parti programından çıkarması üstüne istifa sinyali vermişti.

giderken, FN’den Avrupa Parlamentosu Milletvekili olan Sophie Mortel de Philippot’ya destek vererek istifa ettiğini açıkladı.

Haber Kategorisi:
Gündem

Bu Habere Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir