banner

Meksika’da deprem – Son Dakika

Meksika'da deprem - Son Dakika

ABD Jeoloji kurumu Meksika’da ilk belirlemelere tarafından 8 büyüklüğünde zelzele olduğunu bildirdi. Zelzele’in merkez üssünün güney sahilindeki Pijijiapan kasabasının 123 kilometre güneybatısı olduğu ve 33 kilometre derinlikte gerçekleştiği duyuruldu.

Depremde birincil belirlemelere tarafından 5 birey hayatını kaybetti. Tsunami gözlem merkezi, depremden sonra en büyüğü 0.7 metre yüksekliğinde olan dalgalar gözlendiğini belirtti. 

Sarsıntıdan nedeniyle bir takım bölgelerde elektrik kesintileri yaşanırken, merkez üssünden 1000 kilometre uzaklıktaki başkent Mexico City’de zeka insanların binaları boşaltarak sokaklara çıktığı gözlemlendi.

Etkisi yüzlerce kilometre ötedeki şehirlerden dahi şiddetli olarak hissedildi ve emniyet kameralarına yansıdı.

— El Big Data MX (@ElBigDataMx) September 8, 2017

— Spartan (@moshood_a_) September 8, 2017

— Roberto Martinez (@robertomtz90210) September 8, 2017

Meksika Halk Müziği Koruma Merkezi, depremin 1985 yılında meydana gelen ve en az 5 bin kişinin hayatını kaybettiği 8 büyüklüğündeki depremin arkasından ülkeyi vuran en büyük zelzele olduğunu bildirdi.

YIKICI TSUNAMİ UYARISI

Pasifik Tsunami Uyarı Merkezi “geniş çaplı tsunami dalgaları muhtemel” açıklaması yaptı. Tsunaminin yok edici etkisi olabileceği uyarısında da bulunuldu.

Dikkat, Meksika, Guatemala, Nikaragua, Panama, Honduras ve Ekvador sahillerini kapsıyor. Hawaii, Guam ve diğer PAsifik adaları için de tehlike değerlendirmesi sürmekte.

meksika Deprem Meksikada deprem Meksikada 8 büyüklüğünde yer sarsıntısı

Haber Kategorisi:
Gündem

Bu Habere Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir