banner

Mevlüt Çavuşoğlu: Arakan’a kalıcı bir çözüm bulmak şart

Mevlüt Çavuşoğlu: Arakan'a kalıcı bir çözüm bulmak şart

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Azerbaycan Dışişleri Bakanı Elmar Memmedyarov ve Gürcistan Dışişleri Bakanı Mikheil Janelidze ile görüştü.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu bu sene altıncısı düzenlenen Türkiye-Azerbaycan-Gürcistan Dışişleri Bakanları Üçlü Toplantısı’na yeralma üzere Azerbaycan’ın başkenti Bakü’ye geldi. Toplantı öncesinde Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Azerbaycan Dışişleri Bakanı Elmar Memmedyarov ile bir araya geldi. Çavuşoğlu ve Memmedyarov, iki ülke arasındaki siyasi, hesaplı ve kültürel konular başta elde etmek üzere küresel ve bölgesel konularda görünüm alışverişinde bulundu.

Çavuşoğlu Gürcistan Dışişleri Bakanı Mikheil Janelidze ile de ikili görüşme gerçekleştirdi.

Mevlüt Çavuşoğlu görüşmelerin arkasında Azerbaycan Dışişleri Bakanı Elmar Memmedyarov ile ortak basın toplantısında konuştu.

Çavuşoğlu, “Arakan’daki ihtiyaçları çözdükten sonradan uluslararası camiada ne yapabileceğimize karar vereceğiz. Çünkü biz her zaman mazlumun yanına olduk ve olmaya devam edeceğiz. Arakan’a daimi bir çözüm bulmamız gerekiyor. Birçok insan yaşadıkları yeri terk ettiler. Ben 2 sene önce Ramazan ayında Arakan’a gitmiştim ve dışarı çıkmaları deha yasaktı. Bu duruma kalıcı bir çözüm bulmamız şart” biçiminde konuştu.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Myanmar’ın Arakan (Rakhayn) eyaletinin kuzeyinde meydana gelen olaylar sebebiyle Bangladeş’e sığınmak zorunda kalan Arakanlı Müslümanların (Rohingaların) yaşam koşullarını yerinde tahlil etmek amacıyla 7-8 Eylül’de Bangladeş’i ziyaret edecek.

Çavuşoğlu, ziyareti dahilinde başkent Dakka’da Bangladeşli yetkililer ve uluslararası yardım kuruluşlarının temsilcileriyle görüşecek.

Haber Kategorisi:
Gündem

Bu Habere Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir